reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 14 maja 2012

Nowy elektrokatalizator - tańszy wodór?

Naukowcy z Departamenu energii w USA opracowali nowy elektrokatalizator, za sprawą którego otrzymywanie wodoru ma być dużo tańsze, niż jest to możliwe obecnie. Głównie za sprawą wykorzystania tańszych materiałów.

Grupa naukowców z Departamentu Energii w USA z Narodowego Laboratorium Brookhaven, stworzyli nowy elektrokatalizator, służacy do pozyskiwania wodoru z wody. Do jego budowy wykorzystano tańsze materiały, w miejsce bardzo drogiej platyny.
Tani wodór już niedługo? Niewykluczone.
Głównym katalizatorem stał się azotek niklowo-molibdenowy, który jest ponad 1000 razy tańszy od platyny. Przykładowo, cena platyny to około 50tyś USD/kg, zaś niklu tylko 20 USD/kg, a molibdenu 32 USD/kg. Wszystko odbywało się stopniowo. Na poczatku był sam nikiel, lecz reaktywność nie była zadowalająca. Z czasem doszedł molibden, lecz i to nie wystarczało. Wynik nie dorównywał platynie. Dopiero w połączeniu z azotem, uzyskano zadowalające rezultaty. Aby reakcja była efektywna, katalizator musi mieć dużą powierzchnię aktywną, być wytrzymałym i mieć dużą aktywność katalityczną. Najciekawszym zjawiskiem w pracy badaczy, jest jednak sam kształt czastek tego katalizatora. Najlepszy efekt osiągnięto wręcz przypadkiem, gdyż naukowcy planowali osiągnąć nanocząstki kuliste, aby efektywność była jak najwyższa. Efekt przerósł ich oczekiwania, gdy zamiast kulek powstały nanoskopowe płachty o jeszcze lepszych parametrach, niż zakładano. Oznacza to, że nowy katalizator naukowców z USA jest najlepszym z tych, które nie zawierają platyny.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-2