
© Evertiq
Komponenty |
Samoczyszczące się szkło, które nie odbija światła
Naukowcom z MIT (USA) udało się stworzyć szkło, które niemalże w ogóle nie odbija światła, a przy tym ma ciekawe właściwości samoczyszczące. Pozwoli to na tworzenie nowej klasy urządzeń, gdzie optyka odgrywa kluczową rolę (aparaty, mikroskopy, itp.).
Naukowcy z amerykańskiej uczelni MIT stworzyli nowy rodzaj szkła. Materiał ten cechuje się tym, że praktycznie nie odbija światła, a przy tym ma ciekawą właściwość samoczyszczenia. Na powierzchni tego szkła nie osadza się ani woda (para wodna), ani brud.
Nowoczesne szkło udało się stworzyć przy wykorzystaniu nanostruktury o stożkowatym (wydłużony stożek) kształcie. Dzięki takiej budowie, nowe szkło przepuszcza także więcej światła, gdyż mniej się tego światła odbija się od powierzchni tego materiału. Szczegóły opisano w artykule umieszczonym w ACS Nano.
Zastosowań nowego materiału może być naprawdę wiele. Najwięcej na tym zyskają urządzenia, wymagające czystej i precyzyjnej optyki, jak aparaty fotograficzne, mikroskopy, itp. Gdy materiał się upowszechni, może trafić do samochodów, jako przednia szyba, a z czasem może nawet jako szyba okienna w naszych domach. Najbardziej zyskać mogą jednak panele słoneczne.
Jak mówią twórcy nowego szkła, panele słoneczne najwięcej ze swojej sprawności tracą (do 40% po pół roku) właśnie przez brud osadzający się na ich powierzchni, na szkle. Nowy materiał może zaradzić temu problemowi, wydłużając czas pracy paneli słonecznych, bez utraty ich sprawności.
VIDEO
© MIT
