reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander-fediachov-dreamstime.com Komponenty | 20 kwietnia 2012

Nanokropki kwantowe – czyli nowe pamięci z Tajwanu

Naukowcy z Uniwersytetów Kalifornijskiego (USA) i Tajwańskiego opracowali nową technologię pamięciową. Metoda ta pozwoli na zwiększenie prędkości w zapisywaniu i usuwaniu danych w kostkach stworzonych w oparciu o te nanokropki kwantowe.
Naukowcy z Uniwersytetu Berkley z Kaliforni (Berkley, USA) i Tajwanu opracowali nową technologię pamięciową, wykorzystującą nanokropki kwantowe. W porównaniu do układów opartych o ładunki elektryczne (tych najbardziej zaawansowanych), nowe pamięci będą oferować nawet 100-krotny wzrost prędkości zapisywania i usuwania danych.

W porównaniu do układów opartych o ładunki elektryczne ... nowe pamięci będą oferować nawet 100-krotny wzrost prędkości zapisywania i usuwania danych.
Zwiększy się także pojemność i wytrzymałość, gdyż do budowy wykorzystany będzie nieprzewodzący materiał (specjalny krzem), tworzący nanokropki, o średnicy 3 nm każda. Każda z tych kropek stanowi oddzielny bit danych. Do sterowania tymi bitami, nałożono cieniutką warstwę przewodzącą, tworzącą bramki. W ten sposób zrealizowano funkcję tranzystora (załączającą i wyłączającą).

Wszystko to było możliwe przy wykorzystaniu zielonego lasera. Badania te i pierwsze prototypy nowych kości pamięciowych stanowią krok milowy w rozwoju układów nowej generacji, jak mówią sami naukowcy.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1