reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander-fediachov-dreamstime.com
Komponenty |

Nanokropki kwantowe – czyli nowe pamięci z Tajwanu

Naukowcy z Uniwersytetów Kalifornijskiego (USA) i Tajwańskiego opracowali nową technologię pamięciową. Metoda ta pozwoli na zwiększenie prędkości w zapisywaniu i usuwaniu danych w kostkach stworzonych w oparciu o te nanokropki kwantowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Berkley z Kaliforni (Berkley, USA) i Tajwanu opracowali nową technologię pamięciową, wykorzystującą nanokropki kwantowe. W porównaniu do układów opartych o ładunki elektryczne (tych najbardziej zaawansowanych), nowe pamięci będą oferować nawet 100-krotny wzrost prędkości zapisywania i usuwania danych.
W porównaniu do układów opartych o ładunki elektryczne ... nowe pamięci będą oferować nawet 100-krotny wzrost prędkości zapisywania i usuwania danych.
Zwiększy się także pojemność i wytrzymałość, gdyż do budowy wykorzystany będzie nieprzewodzący materiał (specjalny krzem), tworzący nanokropki, o średnicy 3 nm każda. Każda z tych kropek stanowi oddzielny bit danych. Do sterowania tymi bitami, nałożono cieniutką warstwę przewodzącą, tworzącą bramki. W ten sposób zrealizowano funkcję tranzystora (załączającą i wyłączającą). Wszystko to było możliwe przy wykorzystaniu zielonego lasera. Badania te i pierwsze prototypy nowych kości pamięciowych stanowią krok milowy w rozwoju układów nowej generacji, jak mówią sami naukowcy.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2024 14:09 V22.4.31-1
reklama
reklama