
© Evertiq
Komponenty |
Giętkie OLEDy dla oświetlenia, osiągające wysoką wydajność
Grupa firm pracowała wspólnie nad udoskonaleniem lamp OLED, jako elastycznych paneli świetlnych o powierzchni 69 cm2. Osiągają wydajność 2-3 razy większą niż lampy żarowe.
Firmy Solvay i Holst Centre pracowały wspólnie nad nową technologią OLED. Owocem ich współpracy stały się giętkie panele świetlne o powierzchni 69 cm2. Skupiono się nie tylko na zwiększeniu wydajności, ale przede wszystkim na samym procesie wykonywania OLEDów. Zamiast produkować je na sztywnej szybie z wykorzystaniem próżni, firmy stworzyły metodę nadrukowania wielu warstw na giętkie powierzchnie, tworząc nowy rodzaj źródła światła, który znaleźć ma szerokie zastosowanie w oświetleniu, nie tylko architektonicznym.
Tak stworzone panele są nie tylko giętkie, ale też cienkie, a możliwe jest także stworzenie paneli półprzezroczystych, umożliwiając wstawianie tych paneli nie tylko w sufity i ściany, ale też w okna.
Element świetlny opiera się o materiał Solvaya, w pełni organiczny, połączony z technologią Plextronics Plexcore OC Hole Injection Layer (HIL). Holst ze swojej strony dołożyła cienkowarstwowe przezroczyste 'kapsułki' stworzone przy wykorzystaniu plastikowego i elastycznego podłoża od DuPont Teijin Films, a także przezroczyste anody.
Co powstało? Jak wspomnieliśmy, duże powierzchnie świetlne o wydajności 30 lm/W przy 1000 cd/m2. Jest to 2-3 razy więcej, niż oferują lampy żarowe, a światło jest przyjemniejsze i miękkie, co z pewnością nie będzie męczyć oczu.