reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit
Komponenty |

Rozbiórka:Motorola Droid 4

Początek 2012 roku przynosi kolejną, unowocześnioną wersję telefonu Motoroli: Droid 4. Telefon kusi cieńszą obudową, która wygodnie leży w dłoni, a także szybszą pracą. Lecz co siedzi w środku? Zajrzyjmy do wewnątrz razem z ekipą iFixit.

Grupa iFixit wzięła na warsztat nowy telefon Motoroli, czyli Droid 4. Konstrukcja urządzenia różni się nieco od poprzedników. Od razu po rozłożeniu rzuca się w oczy modułowa klawiatura. Klawisze nie są już zintegrowane z płytą główną, jak to zwykle w telefonach bywa. Czujniki nacisku również zostały na stałe przyłączone do płyty głównej. Dziwią także oznaczenia, które zostały nadrukowane na gumowe nakładki. Jednakże na plus idzie wygoda w użytkowaniu tej klawiatury. No cóż, coś za coś.
© iFixit
Producent telefonu także dość nietypowo podszedł do kwestii akumulatora, gdyż nie jest on już tak łatwo wymienialny w sposób przyjazny użytkownikowi. Został on bowiem przymocowany do konstrukcji za pomocą dwóch śrub T5 Torx. Ale w końcu wiele osób i tak nie wymienia akumulatorów w swoich telefonach. Jednak gdyby ktoś się zdecydował, należy uważać przy demontażu, bo nie trudno o wygięcie baterii, a tym samym jej zniszczenie. Niemniej jednak te dwie innowacje (akumulator i klawiatura) mogą znacząco zwiększyć koszty naprawy i za to ten telefon dostaje spory minus. Jednak pojawiła się także miła niespodzianka. Po przestudiowaniu instrukcji w konfrontacji z zawartością pudełka, znalazło się prawdziwą perełkę, coś, czego żaden producent jeszcze nie zrobił, a mianowicie, firma Motorola dołączyła do zestawu z telefonem specjalne narzędzie, które ma pomóc w rozebraniu aparatu. Precyzyjnie rzecz ujmując, narzędzie do zdejmowania tylnej klapki. Kolejna ciekawostka, na którą natrafiła grupa, to mocowanie gniazda na karty microSD. W zdecydowanej większości urządzeń złącza te są lutowane, w tym jednak przypadku, zostały one tylko przykręcone, a styki tylko się dociskają. Skutkuje to tym, że element ten da się łatwo wymienić. A to nie koniec miłych wieści, gdyż wyświetlacz LCD nie jest już zintegrowany z ochronną szybką, jak to bywało we wcześniejszych modelach czy produktach konkurencji. Teraz gdy szybkę zbijemy, nie musimy kupować nowego ekranu, co będzie dużą oszczędnością. Nie może być jednak zbyt różowo, gdyż sam panel dotykowy pozostał jednak zintegrowany. Przy okazji omawiania wyświetlacza, zajrzyjmy głębiej, aby dowiedzieć się, co odpowiada za sterowanie panelem dotykowym. Jak się okazuje, zarządza tym układ firmy Atmel, a mianowicie MXT224E. Ten sam układ można było znaleźć w poprzedniej generacji tego telefonu: Droid 3.
© iFixit
Przejdźmy do dalszych scalaków, a jest ich tu nie mało. Najwięcej układów odpowiedzialnych jest za pamięć telefonu. Znajdziemy tu aż 3 rodzaje. Pierwszym jest pojemna pamięć flash firmy Sandisk: SDIN5C1-16G. Jej pojemność to 16 GB, jak sugeruje nazwa, a przeznaczona jest na nasze dane. Ponadto, na płycie głównej znajdziemy 4 GB pamięci LPDDR2 firmy Samsung – K3PE7E00M-XGC1, a także pamięć MCP Hynix H8BSC0QG0MMR, w której znalazły się kostki Hynix DRAM i STM flash. Na głównym procesorze siedzi także podręczna pamięć RAM – ZE55431140KHD. Przejdźmy teraz do układów komunikacyjnych, no bo bez nich, urządzenie to byłoby tylko mini komputerkiem. Sercem komunikacji stanowią dwa układy Qualcomma: chip PM8028, który współpracuje z MDM6600, wspierającym komunikację HSPA+, oferującym transfer do 14,4 Mb/s. Innym układem komunikacyjnym jest procesor LTE Motoroli, czyli T6VPOXBG-0001 LCM, który pracuje z układem 77483 firmy Skyworks – modułem LTE pracującym z częstotliwością 700 MHz. Nie mogło zabraknąć także układu odpowiedzialnego za WiFi, GPS, Bluetooth i radio FM. W tej roli występuje układ firmy Texas Instruments, czyli WiLink 7.0. Jego nowsza wersja była niedawno opisywana na naszym portalu. Na płycie znajdziemy także Infineon 5726 SLU A1, SOC ST Ericsson CPCAP 6556002 i układ wzmacniający Avago ACPM-7868.

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 15 2024 14:25 V22.4.5-1