reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq
Komponenty |

Niezwykle rozbudowany scalony odtwarzacz audio

Firma VLSI opracowała nowoczesny układ SoC, w którym zintegrowano 24-bitowe przetworniki, które współpracują z dużą ilością interfejsów komunikacyjnych. Wbudowany procesor DSP i tuner FM oferują dodatkowe zaawansowane i rozbudowane funkcje.

Firma VLSI stworzyła nowoczesny układ audio klasy SoC. VS1005 to zaawansowany kontroler audio, w którym zaimplementowano obsługę wielu interfejsów komunikacyjnych i kilka dodatkowych podsystemów. Wszystko to by stworzyć uniwersalny procesor, który poradzi sobie z wieloma zadaniami. Stanowić ma bazę nie tylko dla podręcznych odtwarzaczy muzycznych, ale także profesjonalnych systemów audio, Hi-Fi, i innych. W VS1005 znajdziemy kontrolery: USB host/slave Hi-Speed, kart SD, równoległych pamięci flash NAND, interfejsów SPI, Ethernet, S/PDIF, I2C (master i slave), a także UART. Dzięki funkcji host, układ jest w stanie obsłużyć pendrive'y i dyski twarde odtwarzając pliki MP3 bezpośrednio z tych nośników. Dzięki temu konstrukcja kompletnego systemu audio stanie się dużo prostsza. Kontrolerowi Ethernet pozwala obsługiwać strumienie sieciowe. Podobne możliwości oferuje I2C. Oprócz tego wewnątrz znajdziemy szereg innych układów peryferyjnych wysokiej klasy. Do jednych z ważniejszych należą 24-bitowe przetworniki ADC (192 kHz) i DAC (96 kHz). Dodatkowo zintegrowano wewnątrz również wzmacniacze małej mocy dla mikrofonów i słuchawek, co dodatkowo upraszcza projektowanie urządzenia audio i zmniejsza ilość zewnętrznych komponentów do minimum. Liniowe regulatory dopełniają reszty.
© VLSI
Ciekawym dodatkiem jest zintegrowanie tunera radiowego FM, obsługującego kanały RDS. Zakres obsługiwanych częstotliwości został rozszerzony do pasm japońskich (76 – 108 MHz) Wszystko to zoptymalizowane pod kątem energooszczędności, co pozwoli wydłużyć pracę zestawu, gdy będzie on zasilany z akumulatorów. Wielozadaniowość to dodatkowy atut. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest zintegrowanie sprzętowych dekoderów wielu popularnych formatów plików dźwiękowych, do których zaliczyć można: MP2, MP3, WMA, OGG, LC-AAC, HC-AAC, FLAC i IMA, a także stary już WAV. Układ wyposażono także w zegar RTC, którego praca może być podtrzymana bateryjnie. Dzięki temu po wyłączeniu głównego toru zasilającego układ, zegar będzie pracował dalej prawidłowo. W dokumentacji można także doszukać się informacji o kontrolerze graficznym wyświetlaczy LCD (wraz z obsługą rezystancyjnych paneli dotykowych) i procesorze DSP jako serce tego układu audio, regulując poszczególne parametry sygnału. Premiera na rynku określona została na czerwiec tego roku, lecz masowa sprzedaż i produkcja rozpocząć się ma najwcześniej w październiku. Układ dostępny będzie w obudowie LFGA88 o wymiarach 10 na 10 mm. © VLSI

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 15 2024 14:25 V22.4.5-1