
© Imec
Komponenty |
Innowacyjne fotowoltaiczne ogniwa organiczne - kolejny rekord
Materiały organiczne zyskują coraz większą popularność, ze względu na niskie koszty produkcji. Niestety problemem jest ich sprawność, ale i to powoli ulega poprawie. Nowe materiały i nowe architektury pobijają kolejne rekordy.
Przeciętna sprawność ogniw opartych o związki organiczne wynosi 5%. Naukowcy ze środkowej europy połączyli nową, odwróconą architekturę urządzenia z nowoczesnym materiałem polimerowym od Plextronics.
Dzięki niskim kosztom wytwarzania (niskie koszty materiałów w stosunku do paneli krzemowych, a także obróbka w stosunkowo niskiej temperaturze) dają technologii organicznej przewagę, nad standardowymi technologiami opartymi o krzemie. Nawet pomimo tego, że panele krzemowe są wydajniejsze.
Jednakże parę lat temu, panele krzemowe były na podobnym poziomie sprawnościowym, co dzisiaj organiczne. Niewykluczone więc, że praca naukowców, takich jak tych z Plextronixa i Solwaya, się opłaci i wkrótce zaowocuje prawdziwie wydajnymi ogniwami organicznymi.
Póki co zyski są niewielkie, ale małymi kroczkami można osiągnąć wiele. Dzięki zastosowaniu specjalnych złączy, bazujących na hetero-złączach w formie odwróconej, udało się uzyskać zysk sprawności niecałego 1 %. Dalsza poprawa wynika z zastosowania unowocześnionych materiałów polimerowych.
Osiągnięta sprawność rzędu niecałych 7% naprawdę robi wrażenie. Tym bardziej że jest to rekord nie tylko wśród ogniw organicznych, ale wszystkich opartych o tzw architekturze odwróconej. Dalsze prace mają polegać na kolejnym wzroście wydajności, m.in. poprzez dodanie kolejnych warstw.