reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Cypress Semiconductors Komponenty | 25 maja 2011

Prawdziwie jednowarstwowe ekrany dotykowe

Ekrany dotykowe, pojemnościowe, wyposażone są najczęściej w dwie oddzielone od siebie warstwy, tworzące swego rodzaju kondensator. Teraz ma się to zmienić, za sprawą zaawansowanego algorytmu...
Algorytmu, który opracowali inżynierowie z Cypress Semiconductors, tworząc pierwszy, prawdziwie jednowarstwowy ekran dotykowy. Dwie warstwy są wykorzystywane w celu osiągnięcia jak najlepszych parametrów, takich jak liniowość czy wysoka precyzja.

Nowe ekrany, z jedną warstwą wykonane są z tych samych materiałów co dwuwarstwowe. Nowość polega w algorytmie obsługującym ten wielki kondensator. Dzięki temu rozwiązaniu uda się oszczędzić na kosztach, nawet do 30%. Szczegóły przedstawia poniższy rysunek.

Co więcej, nowy algorytm ma sprawić, że znikną niewygodne, ale też i drogie mostki pomiędzy warstwami, gdzie pola wykrywające dotyk się przecinały.

Pozycję określa się, w nowym rozwiązaniu, z dokładnością do 1.25 mm. Czas reakcji odpowiada częstotliwości 80 Hz, a pobór mocy do zaledwie 3.6 mW. Wykorzystać go będzie można w takich urządzeniach jak telefony czy nawigacje GPS.

Mogą bez problemu zastąpić rezystancyjne ekrany dotykowe, zachowując ich wysoka dokładność i płynność działania.

Do obsługi nowych ekranów dotykowych, będzie można posłużyć się jedną z dwóch dostępnych kostek: CY8CTST241 (obsługującą dotyk z wykorzystaniem jednego palca, w tym proste gesty) oraz CY8CTST242 (dodaje do poprzedniej kostki takie opcje jak obsługę dwóch palców i gesty, np. zoom). Kontrolery są w stanie obsłużyć ekrany do 3.5 cala.

Dodatkowo, kontrolery wyposażono w możliwość obsługi klawiatury QWERTY. Ich wymiary to 2.2 mm na 2.32 mm. Liczba wyprowadzeń to 30. Producent zapowiedział jednak, że w niedługim czasie ma się pojawić kontroler, zdolny obsługiwać ekrany do wielkości 11.6 cali, co przyda się w tabletach.

Po lewej klasyczna konstrukcja, po prawej prezentowane rozwiązanie.

© Cypress Semiconductors

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1