reklama
reklama
reklama
reklama
© SiPearl
Komponenty |

Europejski procesor rodzimej produkcji

Europa zużywa prawie 30% światowych zasobów superkomputerów, jednak tylko 5% superkomputerów jest produkowanych w Europie, przy czym dokładnie 0% zasilających je mikroprocesorów jest projektowanych tutaj. Jest to coś, co European Processor Initiative (EPI) chce zmienić.

European Processor Initiative jest odpowiedzią Unii Europejskiej na strategiczne wyzwanie jakim jest niezależność. SiPearl natomiast to prywatna firma, która powstała w ramach EPI. Zlokalizowana we Francji, Niemczech i Hiszpanii, SiPearl projektuje kolejny energooszczędny mikroprocesor dla HPC. Kolejne generacje mikroprocesorów SiPearl będą zasilać europejskie centra danych i infrastruktury chmurowe.

European Processor Initiative (EPI) to 5-letnia, ambitna, zakrojona na szeroką skalę europejska inicjatywa mająca na celu opracowanie krytycznej technologii mikroprocesorowej o niskim poborze mocy. Konsorcjum EPI zrzesza 23 partnerów z 10 krajów europejskich. Pierwsza faza rozpoczęła się w grudniu 2018 r. w ramach programu Horyzont 2020 z 80 mln EUR finansowania UE. Wspólne Przedsięwzięcie EuroHPC wspiera drugą fazę EPI od 2020 roku.

© SiPearl – Thierry Lelégard

Biorąc pod uwagę skalę i znaczenie European Processor Initiative, Evertiq zaprosił Thierry'ego Lelégarda, szefa ds. bezpieczeństwa platform w SiPearl & EPI, do zaprezentowania wspomnianego przedsięwzięcia podczas Evertiq Expo Sophia Antipolis w dniu 8 lutego 2024 roku.

W pierwszej fazie przedsięwzięcia zaprojektowano układ procesora ogólnego przeznaczenia o nazwie Rhea. Układ ten jest obecnie komercjalizowany przez SiPearl. Pierwszy w Europie superkomputer eksaskalowy o nazwie JUPITER ma wykorzystywać właśnie układ Rhea.

JUPITER jest natomiast infrastrukturą superkomputerową EuroHPC JU, która będzie obsługiwana przez Forschungszentrum Jülich w Niemczech. Jest to kamień milowy zarówno dla SiPearl, jak i EPI w wypełnianiu misji i wizji określonej przez UE w celu zapewnienia suwerenności poprzez powrót wysokowydajnych technologii procesorów o niskim poborze mocy w Europie.

JUPITER będzie składał się z dwóch części, wysoce skalowalnego modułu Booster z akceleracją GPU oraz modułu klastrowego ogólnego przeznaczenia z procesorami o wysokiej przepustowości pamięci. Moduł klastrowy ogólnego przeznaczenia będzie z kolei oparty na procesorze pierwszej generacji SiPearl, Rhea1.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1