reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Infineon
Komponenty |

100 miejsc pracy zagrożonych w Newport Wafer Fab

Pod koniec 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii nakazał firmie Nexperia zbycie 86% udziałów w fabryce płytek półprzewodnikowych w południowej Walii, znanej jako Newport Wafer Fab (NWF). Zagrożonych jest około 100 miejsc pracy w największej fabryce chipów w Wielkiej Brytanii.

Według raportu BBC, winę za zagrożone miejsca pracy ponoszą ograniczenia nałożone przez rząd.

Kierownictwo Newport Wafer Fab przewidywało wcześniej redukcję zatrudnienia wśród 500 pracowników po tym, jak w listopadzie 2022 r. nakazano mu sprzedaż pakietu kontrolnego ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. W lipcu 2021 r. firma została przejęta przez Nexperię, holenderską spółkę należącą do chińskiej firmy Wingtech z siedzibą w Szanghaju.

Evertiq informował wcześniej o analizie przeprowadzonej przez rząd Wielkiej Brytanii, która ujawniła dwa kluczowe obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego wynikające z przejęcia. Obawy, z którymi Nexperia się nie zgadza. Po pierwsze, istniał potencjał, że może to "osłabić możliwości Wielkiej Brytanii" w zakresie produkcji półprzewodników złożonych. Po drugie, przejęcie mogłoby ułatwić dostęp do kluczowej wiedzy technologicznej i know-how.

W oświadczeniu wydanym przy ogłoszeniach zapowiadających konsultacje w sprawie zbliżających się cięć zatrudnienia, firma zaznaczyła: "Jest to decyzja biznesowa, która nie została podjęta lekko, ale podejmujemy ją w celu ochrony przyszłej rentowności zakładu", donosi BBC.

W oświadczeniu wymieniono również ograniczenia rządu Wielkiej Brytanii i nakaz dezinwestycji z listopada 2022 r. jako czynniki, które zmusiły Nexperię do porzucenia planów inwestycyjnych mających na celu modernizację zakładu w Newport za pomocą nowych technologii.

Firma stwierdziła ponadto, że redukcja zatrudnienia przywróci poziom zatrudnienia do poziomu z okresu przejęcia, kiedy Newport Wafer Fab został uratowany przed bankructwem w lipcu 2021 roku.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-1