reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ERAI
Komponenty |

Ewolucja podrabiania komponentów elektronicznych

W 2022 roku ERAI, globalna organizacja, która monitoruje, bada i zgłasza kwestie mające wpływ na światowy łańcuch dostaw elektroniki, zgłosiła łącznie 768 podejrzanych podróbek i części niezgodnych z wymaganiami, wykazując wyraźny wzrost w ciągu ostatnich trzech lat.

Organizacja podaje w swoim rocznym raporcie z 2022 roku, że liczba zgłoszonych komponentów wzrosła o 35% w latach 2021-2022, mimo że w tym samym okresie światowa sprzedaż półprzewodników utrzymywała się na stosunkowo niezmienionym poziomie. Do wzrostu mógł przyczynić się powrót wielu przedsiębiorstw do działalności sprzed kryzysu wywołanego pandemią Covid, a także ponowne otwarcie globalnych łańcuchów dostaw.

Evertiq wielokrotnie informował, że przepływ podrobionych komponentów w okresach niedoborów ma tendencję wzrostową. Zagrożenia, jakie stwarzają podrobione elementy elektrotechniczne, są znacznie poważniejsze niż tylko straty finansowe. Jeśli takie komponenty znajdą się w sprzęcie medycznym, technologii dotyczącej bezpieczeństwa lub, co gorsza, w samolotach, to te manipulowane komponenty mogą zagrażać życiu.

Analizując dane z 2022 roku pochodzące z ERAI możemy zauważyć, że rozkład najczęściej podrabianych komponentów nie zmienił się w porównaniu z poprzednimi 5 i 10 latami. Analogowe układy scalone, programowalne logiczne układy scalone oraz mikroprocesorowe układy scalone są nadal najbardziej poszukiwanymi typami komponentów i stanowią ponad połowę zgłoszonych typów komponentów w ciągu roku.

Najciekawsza statystyka z rocznego raportu ERAI za rok 2022 informuje, że większość części zgłoszonych w 2022 roku – w rzeczywistości aż 80,5% – było nowymi zdarzeniami, które nie były wcześniej zgłaszane. Tylko ułamek z 19,5% wcześniej zgłoszonych komponentów był zgłaszany więcej niż raz. Dlaczego jest to tak interesujące? Oznacza to, że firmy muszą zachować szczególną ostrożność przy zaopatrywaniu się w części, ponieważ wcześniej niezidentyfikowane podróbki stale trafiają do łańcucha dostaw, a ryzyko natrafienia na jedną z nich pozostaje dość wysokie.

Kiedy ERAI zbadała stan dostępności komponentów, w momencie składania sprawozdania, 62,2% z nich było oznaczonych jako części „aktywne”, a tylko 32,5% jako „przestarzałe”. To pod wieloma względami stoi w sprzeczności z poglądem, że „jeśli nie pozyskujesz starych części, masz mniejsze prawdopodobieństwo natrafienia na podróbki”.

Dane te stanowią dowód na to, jak ważne jest wykrywanie podrobionych komponentów w celu zminimalizowania zagrożenia, jakie rzeczywiście stanowią. Istnieje wiele różnych metod, aby to zrobić, (optyczna) mikroskopia świetlna, inspekcja X-Ray, XRF i skaningowa mikroskopia akustyczna. Wszystkie mają swoje przeznaczenie i miejsce.

Podczas Evertiq Expo Berlin 2023 Fabian Zentner, naukowiec ds. analizy awarii w HTV Conservation GmbH, poprowadzi prezentację na temat wykrywania zaawansowanych podróbek i podzieli się aktualnymi spostrzeżeniami z laboratorium. Pan Zentner przedstawi dane na temat tego, jak podrabianie zmieniało się na przestrzeni czasu i jak fałszerstwa stają się coraz trudniejsze do wykrycia.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama