Globalne przychody z tytułu sprzętu półprzewodnikowego osiągają nowy rekord
Jak informuje SEMI światowa sprzedaż urządzeń do produkcji półprzewodników wzrosła o 5% z 102,6 mld USD w 2021 roku do rekordowego w historii 107,6 mld USD w ubiegłym roku.
Od 2022 r., pomimo 5% spowolnienia tempa inwestycji w regionie rok do roku, przez trzeci rok z rzędu Chiny pozostają największym rynkiem dla sprzętu półprzewodnikowego, odpowiadając za 28,3 mld USD rachunków billingowych. Tajwan, drugi co do wielkości kierunek wydatków na sprzęt, odnotował wzrost o 8% – do 26,8 mld USD, co oznacza czwarty z rzędu rok wzrostu w tym regionie. Sprzedaż sprzętu do Korei skurczyła się o 14% – do 21,5 mld USD. Roczne inwestycje w sprzęt półprzewodnikowy w Europie wzrosły o 93%, podczas gdy w Ameryce Północnej odnotowano wzrost o 38%. Sprzedaż do pozostałych części świata i Japonii wzrosła odpowiednio o 34% i 7% przez 12 miesięcy.
– Rekordowo wysoki poziom sprzedaży sprzętu do produkcji półprzewodników w 2022 roku wynika z dążenia branży do zwiększenia zdolności produkcyjnej wymaganej do wsparcia długoterminowego wzrostu i innowacji na kluczowych rynkach końcowych, w tym w sektorze komputerów o wysokiej wydajności i motoryzacji – mówi w komunikacie prasowym Ajit Manocha, prezes i dyrektor generalny SEMI.
Globalna sprzedaż sprzętu do obróbki wafli wzrosła o 8% w 2022 roku, podczas gdy inne rozliczenia w segmencie front-end wzrosły o 11%. Po dynamicznym wzroście w 2021 roku, sprzedaż urządzeń do montażu i pakowania spadła w ubiegłym roku o 19%, podczas gdy łączne przychody ze sprzedaży urządzeń testujących spadły o 4% w ciągu 12 miesięcy.