reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Digital Core Design
Komponenty |

Kolejny rewolucyjny produkt od polskiej firmy

Digital Core Design to polska spółka założona w 1999 roku, a jej siedziba znajduje się w Bytomiu. DCD, które zajmuje się projektowaniem innowacyjnych układów scalonych, ogłosiło właśnie, że opracowało pierwszy w historii polski procesor RISC-V.

Pierwszy polski procesor  RISC-V, przed wprowadzeniem na rynek, zostanie zaprezentowany podczas tegorocznych targów Embedded World 2023 w Norymberdze.

„Kilka lat temu zaprezentowaliśmy pierwszy w historii Polski, komercyjny procesor 32-bitowy D32PRO, który szybko został uznany za Polski Produkt Przyszłości oraz nagrodzony godłem Teraz Polska” – wyjaśnia w komunikacie prasowym Jacek Hanke, prezes DCD – „bazując na ponad 20 letnim doświadczeniu oraz przede wszystkim aktualnych potrzebach rynkowych, nasi inżynierowie zaprojektowali pierwszy w historii naszego kraju komercyjny procesor RISC-V.

Jak pisze Digital Core Design w komunikacie prasowym, DRV32IMZicsr oraz DRV64IMZicsr to kompletny procesor, który wraz z peryferiami tworzy holistyczny ekosystem RV-ALL, składający się̨ z procesora, rozszerzeń́ i peryferiów. RISC-V to otwarty model programowy procesora (ISA) oparty o zasady RISC, rozwijany nieprzerwanie od 2010 roku, kiedy to na Uniwersytecie w Berkeley zaprezentowano jego założenia. 

"Gdy przeszło 5 lat temu stworzyliśmy procesor D32PRO, przyświecał nam ten sam cel, który stoi do dzisiaj u podstaw RISC-V – brak opłat licencyjnych i umożliwienie niemal każdej firmie tworzenia elektroniki szytej na miarę̨ potrzeb i możliwości "– dodaje Jacek Hanke – "taki jest właśnie ekosystem DCD dedykowany architekturze RISC-V."

Należy podkreślić, że w odróżnieniu od np. układów ARM, procesory DCD nie są̨ objęte opłatami typu "royalty", powodującymi wzrost ceny każdej sztuki wyprodukowanej w oparciu o nią̨ procesora. RISC-V International, czyli organizacja zarządzająca standardem, a której członkiem jest Digital Core Design, szacuje, że już w 2025 roku na rynku pojawi się aż 80 miliardów rdzeni RISC-V.

Od początku swojego istnienia, Digital Core Design zaprojektowała ponad 70. różnego typu architektur, które znalazły zastosowanie w co najmniej 750 000 000 urządzeń elektronicznych na całym świecie. Wymieńmy tu choćby produkty dedykowane branży automotive, rozwiązaniom kryptograficznym czy z zakresu CFD, a także firmy, z którymi polska spółka współpracowała, czyli m.in. Sony, Siemens oraz Toyota. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2024 11:45 V22.4.27-1
reklama
reklama