reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© European Union 2021
Komponenty |

PE przyjmuje przepisy mające na celu pobudzenie przemysłu chipów

W zeszłym tygodniu Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego głosowała za zatwierdzeniem propozycji dotyczących unijnej ustawy o chipsach przedstawionych przez Komisję Europejską.

Wróćmy jednak do początku lutego 2022 roku, kiedy Komisja Europejska przedstawiła europejską ustawę o chipach. Jej celem było wzmocnienie działalności produkcyjnej w UE oraz wspieranie zwiększania skali i innowacji w całym łańcuchu wartości oraz wzmocnienie  bezpieczeństwa dostaw.

W pierwotnym ogłoszeniu komisji, ustawa miała na celu zmobilizowanie ponad 43 miliardów euro inwestycji publicznych i prywatnych oraz ustanowienie środków mających na celu „zapobieganie, przygotowywanie, przewidywanie i szybkie reagowanie na wszelkie przyszłe zakłócenia w łańcuchach dostaw”. Ustawa miała być postrzegana jako krok, który umożliwi UE osiągnięcie celu, jakim jest podwojenie obecnego udziału w rynku półprzewodników do 20% w 2030 roku.

Od tego czasu, sprawy posuwały się na przód powoli lub stały w miejscu. Ocena sytuacji była zależna od osoby, która wyrażała osąd. Ostatnim razem, gdy Evertiq informował o unijnej ustawie o chipsach, Rada Europejska przyjęła swoje stanowisko, a Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) miała głosować nad ustawą w styczniu 2023 r. Cóż, właśnie nadszedł ten moment. 

ITRE przyjęła dwa projekty ustaw: jeden w sprawie „ustawy o chipach”, której celem jest wzmocnienie potencjału technologicznego i innowacji w ekosystemie chipów w UE, oraz drugi w sprawie wspólnego przedsięwzięcia w zakresie chipów, by zwiększyć inwestycje w rozwój tego typu europejskiego ekosystemu, czytamy w komunikacie prasowym PE.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego w swoich poprawkach do ustawy więcej uwagi poświęcili technologiom kwantowym i nowej generacji chipom półprzewodnikowym. W celu wypełnienia luki w umiejętnościach i przyciągnięcia nowych talentów do badań, projektowania i produkcji, zostałaby utworzona sieć centrów kompetencji. Podkreślono również znaczenie zachęt do podejmowania inicjatyw mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostaw w UE poprzez przyciąganie inwestycji i budowanie mocy produkcyjnych.

„Chcemy, aby unijna ustawa o chipach uczyniła z Europy ważnego gracza na globalnej arenie półprzewodników”, mówi Dan Nica, sprawozdawca ds. ustawy o chipach w komunikacie prasowym. „Budżet musi nie tylko być współmierny do wyzwań i finansowany z nowych środków, ale chcemy również zapewnić, że UE przoduje w badaniach i innowacjach, ma przyjazne dla biznesu otoczenie, szybki proces wydawania pozwoleń i inwestuje w wykwalifikowaną siłę roboczą dla sektora półprzewodników. Naszym celem jest zapewnienie wzrostu w Europie, przygotowanie się na przyszłe wyzwania i posiadanie odpowiednich mechanizmów na wypadek przyszłych kryzysów”.

Co dalej?

Mandat negocjacyjny Chips Act zostanie zaprezentowany na początku sesji plenarnej w Strasburgu, która będzie trwała od 13 do 16 lutego. Jeśli nie będzie wniosku o poddanie decyzji o przystąpieniu do negocjacji pod głosowanie plenarne, Parlament będzie mógł rozpocząć rozmowy z Radą. Podczas tej samej sesji Parlament przeprowadziłby głosowanie nad wnioskiem dotyczącym wspólnego przedsięwzięcia Chips Act. Wniosek ten zostałby poddany pod głosowanie w Parlamencie podczas tej samej sesji.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-2
reklama
reklama