reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© X-FAB
Komponenty |

X-fab obrał kurs na rozbudowę

„Widzimy bardzo duży popyt na motoryzację, dlatego stale poszukujemy możliwości dalszej ekspansji” – powiedział Rudi de Winter, dyrektor generalny X-Fab, europejskiego producenta kontraktowego podzespołów półprzewodnikowych, w wywiadzie dla eeNews Europe.

Wąskie gardła w łańcuchach dostaw, niedobory i spadki, to różne problemy nękające firmy, szczególnie w ostatnim czasie. Jednak X-fab odnotował tak duży popyt na swoje produkty, że istniejące moce produkcyjne są zapełnione na kilka najbliższych lat. W tej sytuacji można sobie poradzić dwojako, albo zwiekszyć moce produkcyjne, albo zakupić dodatkowe. 

X-fab już w 2021 roku rozpoczął nowy program inwestycyjny, mający na celu zwiększenie wydajności zakładów i zwiększenie ich mocy produkcyjnych. Firma z siedzibą w niemieckim Erfurcie rozwija się obecnie we wszystkich swoich sześciu obiektach zlokalizowanych na całym świecie, a wciągu najbliższych trzech lat planuje zainwestować ok. 1 miliarda USD. 

„Widzimy, że jest duży popyt, podpisujemy wiele długoterminowych umów z zobowiązaniem dostaw i zakupu zazwyczaj na trzy lata, więc rozwijamy się dość mocno.” – mówił dalej Rudi de Winter w wywiadzie.

Jednym z problemów, na który prawdopodobnie natkną się wszyscy producenci chipów w okresie ekspansji, jest zaopatrzenie w sprzęt. Okres realizacji wynoszący dwa lata lub dłużej utrudni krótkoterminową ekspansję. W momencie otrzymania swojego sprzętu, będzie się przecież potrzebowało kolejnego roku, żeby rozpocząć produkcję. 

Inną opcją ekspansji jest zakup istniejących zdolności, czyli np. istniejącej już fabryki. Ten ruch wiąże się jednak z zupełnie innym zestawem pytań i problemów: czy jest to właściwy rodzaj obiektu? Czy będziemy tu w stanie wytwarzać potrzebne nam produkty? A co ze zużyciem energii i dostawami energii? Czy lokalizacja jest odpowiednia? Lista ta z reguły jest długa. 

W wywiadzie Rudi de Winter zwrócił uwagę, że X-fab szuka fabryk, które dobrze sprawdzą się w przypadku nowych produktów opracowywanych przez firmę. Oznacza to, że niektóre fabryki 200 mm nie są już dla nich odpowiednie.

X-fab to producent kontraktowy podzespołów półprzewodnikowych. Grupa specjalizuje się w produkcji układów scalonych analogowych i mieszanych sygnałów dla firm półprzewodnikowych, a także MEMS oraz rozwiązań do zastosowań wysokonapięciowych. Obecnie zatrudnia ok. 3 800 pracowników. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 14 2024 07:33 V22.4.46-1
reklama
reklama