reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Comarch
Technologie |

Comarch otworzył laboratorium 5G w Krakowie

W krakowskiej strefie innowacji polskiej spółki informatycznej powstało nowe laboratorium sieci 5G. Są w nim prezentowane możliwości biznesowe, jakie stwarza piąta generacja sieci telekomunikacyjnej.

Comarch na swojej stronie informuje, że w nowej przestrzeni laboratoryjnej można zapoznać się z systemami spółki wyposażonymi w technologię 5G i platformą zarządzającą oraz obsługującą procesy biznesowe przedsiębiorstw z niemal każdego sektora gospodarki, od telekomunikacji, przez eHealth, Smart Cities aż po Przemysł 4.0.

Laboratorium powstało we współpracy Comarch z IS-Wireless, które zintegrowały swoje rozwiązania, by dostarczać sieci komórkowe w modelu Open RAN. Główną część sieci 5G zrealizowano w chmurze, żeby zademonstrować możliwości techniczne oraz sposób na zoptymalizowanie kosztów instalacji dzięki platformie do orkiestracji dostarczonej przez Comarch.

„Cieszymy się, że możemy zaprezentować kompletne rozwiązanie zdezagregowanego RAN z inteligentnym kontrolerem sieci radiowej (ang. near-RT RIC) oraz systemem zarządzania, wykonanymi przez dwie polskie firmy high-tech. Koncentrujemy się na sieciach prywatnych, ale przypadków użycia jest więcej, np. sieci klasy operatorskiej oraz inteligentne miasta i przedsiębiorstwa. Krakowskie laboratorium jest pierwszym zbudowanym z Comarch, planujemy dalszą współpracę” – mówił Artur Chmielewski, Head of Business Development w IS-Wireless.

Na stronie Comarch czytamy, że radiowa sieć dostępowa (RAN), zbudowana zgodnie z zasadami Open RAN, została dostarczona przez firmę IS-Wireless. Oprogramowanie zostało zwirtualizowane i działa na ogólnodostępnym sprzęcie, tzw. COTS (ang. commercial off-the-shelf). Comarch odpowiadał z kolei za wdrożenie funkcjonalności stale monitorującej komponenty laboratoryjne w czasie rzeczywistym, które są w stanie rozpocząć wymagane przez operatorów telekomunikacyjnych działania samonaprawcze i samozarządzające. Cormach podkreśla, że nowością w tym projekcie jest to, że operatorzy mogą korzystać ze spójnego elementu, gotowego do integracji ze sprzętem różnych dostawców.

„Otwarcie laboratorium 5G LAB to kamień milowy w historii naszej firmy. Stworzenie wielodomenowej i elastycznej przestrzeni było wyzwaniem, ale dzięki temu teraz jesteśmy gotowi pokazać realne biznesowe przykłady użycia, które są rewolucją w rozumieniu usług telekomunikacyjnych. Jest to również świetna okazja do przetestowania naszych rozwiązań w rzeczywistym środowisku, które jest możliwe do zrealizowania przez nasze zespoły R&D. Nadal chcemy rozwijać nasze systemy w działaniu, w odpowiednio dostosowanym środowisku” – mówił w komunikacie Tymoteusz Wrona, Head of International Presales and Product Managers team w Comarch.


reklama
Załaduj więcej newsów
September 14 2023 18:08 V21.0.48-1
reklama
reklama