reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© ThoriumSpace
Technologie |

Thorium Space z dofinansowaniem 18,1 mln zł

Producent zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej zbuduje transponder satelitarny na potrzeby MON. Na ten cel uzyskał dofinansowanie w ramach programu na rzecz obronności pn. „Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa" pk. „SZAFIR".

Thorium Space zobowiązał się do zbudowania Adaptacyjnego Transpondera Satelitarnego (T-XPDR). Łączna wartość projektu to nieco ponad 20 mln zł. W komunikacie prasowym spółki czytamy, że Thorium Space otrzymało dofinansowanie w wysokości 18,1 mln zł, czyli kwotę, o jaką wnioskowało.

„Jesteśmy bardzo dumni, że po raz kolejny w obliczu ogromnej, merytorycznej konkurencji, nasz projekt zdobył uznanie oceniających. W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej na świecie, nasze rozwiązanie, które zapewni bezpieczną, w pełni szyfrowaną łączność satelitarną, to jeden z kluczy dla bezpieczeństwa państwa.” – mówił Paweł Rymaszewski, prezes Thorium Space.

W komunikacie czytamy, że celem tego projektu jest opracowanie demonstratora w pełni cyfrowego, adaptacyjnego transpondera telekomunikacyjnego telekomunikacyjnego działającego w paśmie Ka (segment kosmiczny), zbudowanego z użyciem najnowszej technologii SDR/SDS oraz Cognitive Radio, przeznaczonego do realizacji taktycznej łączności satelitarnej (PTSC), wyposażonego w innowacyjne, wielowiązkowe, płaskie, elektronicznie sterowane macierze antenowe.

Opracowywany transponder ma zapewnić bezpieczną, w pełni szyfrowaną łączność cyfrową, a dzięki możliwości cyfrowego kształtowania oraz kierowania wiązek radiowych na określony obszar (także dynamicznie) oraz cyfrowej generacji sygnałów radiowych pozwala na pracę z użyciem technologii Beam Hopping, Beam Tracking, Beam Forming.

„Szafir” nie jest jedynym dofinansowaniem zdobytym przez Thorium Space. W 2021 roku spółka otrzymała wsparcie projektu stacji bazowej 5G w paśmie milimetrowym oraz projektu „SUBCOM” satelitarnego systemu teledetekcji i komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych. Ich łączna wartość wynosi ponad 60 mln zł, a uzyskane wsparcie przekracza 48 mln zł.

Spółka informuje, że łącznie pozyskała i podpisała umowy na wsparcie grantowe na około 100 mln zł, co razem z finansowaniem inwestorów daje ponad 120 mln zł. 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 13 2024 13:49 V22.4.55-2