reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© IntelTimHerman Komponenty |

Intel zaprezentował Horse Ridge – chip do komputerów kwantowych

Horse Ridge to kriogeniczny chip przeznaczony do kontroli komputerów kwantowych, który ma znacząco przyspieszyć komercjalizację tych urządzeń.

Horse Ridge powstaje przy użyciu technologii FinFET 22 nm Intela. Własna produkcja tych układów przez Intela znacznie przyspieszy zdolność firmy do projektowania, testowania i optymalizacji komercyjnie opłacalnego komputera kwantowego – stwierdza Intel. - Umiejętność kontrolowania wielu kubitów w tym samym czasie to wciąż wyzwanie dla branży. Według Intela, jest to jest kluczowy element układanki prowadzącej do rozwoju wielkoskalowych, komercyjnych systemów kwantowych. Horse Ridge umożliwił opracowanie skalowalnego systemu kontroli, który pozwoli na znaczące przyspieszenie testowania i pokaże potencjał komputerów kwantowych – powiedział Jim Clarke, dyrektor Quantum Hardware w firmie Intel. Intel podkreśla, że jak dotąd naukowcy skupiali się na budowaniu niewielkich demonstratorów potencjału komputerów kwantowych. Fizyczne realizacje były często bardzo złożone, zawierały setki przewodów prowadzących do i z komory kriogenicznej, niezbędnych do sterowania kubitami. Skalowanie takiego systemu było więc niezwykle trudnym zadaniem. Zdaniem firmy, wprowadzenie Horse Ridge, SoC o wysokiej skali integracji, znacznie upraszcza elektronikę sterującą komputerem kwantowym, pozwalając na skrócenie czasu konfiguracji, poprawę wydajności kubitów oraz skuteczne skalowanie. Nazwa chipu pochodzi o najzimniejszego regionu w stanie Oregon, Horse Ridge został zaprojektowany do działania w temperaturze 4 Kelvinów, czyli około -269 stopni Celsjusza
Komputery kwantowe, w przeciwieństwie do klasycznych, mogą wykonywać wiele operacji jednocześnie, co ma znacznie skrócić czas rozwiązywania niezwykle złożonych problemów obliczeniowych. W komputerach kwantowych informacje zapisywane są w kubitach (od angielskiego quantum bit). kubit od zwykłego bitu różni się tym, że nie ma ustalonej wartości 0 lub 1, ale zgodnie z zasadami mechaniki kwantowej znajduje się w stanie pośrednim, nazywanym superpozycją. Oznacza to, że jednocześnie znajduje się i w stanie 0, i w stanie 1. A zatem, kubit niesie w sobie znacznie więcej informacji niż zero-jedynkowy bit. Na dodatek, kubity mogą być ze sobą splątane: dwa kubity to już cztery splątane ze sobą wartości, trzy kubity – osiem wartości, i tak dalej. Stanów pojedynczych kubitów nie można traktować jako niezależnych, bo zmiana jednego wpływa na wszystkie pozostałe. Właśnie dzięki splątaniu kubitów, komputerkwantowy może wykonywać obliczenia na wszystkich wartościach jednocześnie, co daje mu potężną moc obliczeniową. Choć sprawa komplikuje się z uwagi na konieczność „odczytania” wyników takiego obliczenia, co nieuchronnie niszczy stan kwantowy – wyjaśniał w portalu PAP – Nauka w Polsce prof. Marek Kuś. Kubity są bardzo niestabilne i ekstremalnie wrażliwe na wpływ otoczenia. Nawet najdrobniejsze wahania temperatury, hałasu, ciśnienia czy pola magnetycznego mogą prowadzić do wybicia kubitów ze stanu współzależnych superpozycji, czyli do zjawiska określanego przez fizyków jako dekoherencja.
reklama
[newsBox=PRZECZYTAJ KONIECZNIE] 30976, 30968, 30977, 30969, 30972
reklama
reklama
[/newsBox] Załaduj więcej newsów
May 29 2023 15:20 V20.14.29-1