© Evertiq
Komponenty | 12 lipca 2019
ISOCELL Plus – przodująca technologia sensorów obrazu
ISOCELL Plus to dalsze rozwinięcie technologii ISOCELL. Omówimy rozwój technologii sensorów obrazu, skupiając się na tym, co daje nowa technologia. Bo dzięki niej wykonywane zdjęcia będą nie tylko wyraźniejsze i ostrzejsze, ale też jaśniejsze (dzięki większej czułości), a kolory bardziej żywe.
Być może nie myślisz o tym, kiedy robisz zdjęcia w podróży, na wycieczce, selfie i inne, ale potrzeba wielu lat badań inżynieryjnych, aby móc udostępniać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości na kanałach społecznościowych. Od sprostania wyzwaniom związanym z lepszą rozdzielczością po kwestie wydajności przy słabym oświetleniu, Samsung jest liderem w sensorów obrazu wysokiej jakości, konsekwentnie zdobywając ogromne pochwały od guru branży fotograficznej, smartfonowej i konsumentów, za ich niezwykłe sensory obrazu.
Teraz firma Samsung Electronics oficjalnie zaprezentowała swoją nową technologię „ISOCELL Plus”. Dzięki niej sensory CMOS będą mogły jeszcze efektywniej łapać fotony, co skutkuje znaczącym podniesieniem czułości, jak również przyczynić się ma do większego nasycenia kolorów.
ISOCELL już istnieje od jakiegoś czasu, zdobywając uznanie wśród producentów sprzętów. ISOCELL Plus przesuwa jeszcze dalej to, co kryć się ma pod pojęciem wysokiej jakości zdjęć. Zapewnia wysoką szczegółowość, nawet w najmniejszych detalach, przy wzbogaceniu nasycenia kolorów.
Technologie łapania fotonów w piksele
Typowe czujniki CMOS (najpopularniejszy typ czujnika obrazu w smartfonach i nie tylko) składają się z czterech warstw:
Sekcję połączeń przeniesiono na sam spód, tuż pod fotodiodę. Nad nią znajduje się przestrzeń do wyłapywania fotonów. Jeszcze wyżej filtr oraz mikro-soczewka. W praktyce więc odwrócono kolejność ułożenia elementów w poszczególnych pikselach. Pojawiał się jednak problem zwiększonego przesłuchu, gdyż fotony mogły docierać do sąsiednich pikseli, co powodowało zatracanie informacji o szczegółach na zdjęciu.
Rewolucyjna pod tym względem okazała się technologia ISOCELL, która świetnie radziła sobie z tym problemem.
Rewolucja ISOCELL
ISOCELL stanowiło rozwinięcie technologii BSI, radząc sobie z problemem przesłuchu. Rozwiązanie to jest dość proste. W klasycznych sensorach BSI, pomiędzy filtrem a fotodiodą istniała jednolita, niepodzielona warstwa. ISOCELL wprowadza bariery fizyczne, oddzielające od siebie poszczególne fotodiody. Dzięki temu światło wpadające do jednego piksela, nie trafia do sąsiedniego.
W porównaniu do klasycznych sensorów BSI, technologia ISOCELL pomogła zmniejszyć przesłuch aż o 30%. Zwiększyło to ostrość zdjęć i poprawiło także nasycenie (gdyż światło nie mieszało się tak już pod filtrem).
ISOCELL pozwoliło także na uzyskanie szerszego kąta promienia wiodącego (CRA), mogąc przechwytywać skutecznie światło, które pada pod większym kątem na warstwę światłoczułą. Przekłada się to na możliwość stosowania jaśniejszych soczewek, z szerszą przysłoną. Dzięki swojej konstrukcji można było jeszcze bardziej zredukować wysokość sensora.
Lecz można osiągnąć więcej…
ISOCELL Plus – kolejny stopień ewolucji
Wprowadzenie barier poprawiło skuteczność pracy sensora i zmniejszyło przesłuch. Zmniejszona interferencja między pikselami prowadziła też do pewnych strat optycznych. ISOCELL Plus zastępuje metalową barierę innowacyjnym nowym materiałem opracowanym przez Fujifilm, który minimalizuje straty optyczne i odbicia światła.
© Samsung
Zastosowana zmiana w ISOCELL Plus owocuje jeszcze lepszym obrazem. Czułość zwiększyła się o 15%. Nasycenie kolorów poprawia się jeszcze bardziej, gdyż ilość fotonów docierających do fotodiody się zwiększyła. Co więcej, technologia ta sprawia, że możliwe jest jeszcze dalsze zmniejszanie rozmiarów poszczególnych pikseli, bez obawy o spadek wydajności (nawet do 0.8 um).
ISOCELL Plus jest idealną technologią, która pozwala na tworzenie sensorów obrazu dla smartfonów, umożliwiając przechwytywanie obrazów bardzo wysokiej jakości, czystych, szczegółowych i bogatych w kolory. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by technologię tą zastosować w projektach większych sensorów, np. dla aparatów bezlusterkowych, lustrzanek, itp.
- warstwy mikro-soczewek do kierowania światła w stronę fotodiod,
- filtra barwnego do wykrywania i oddzielania informacji o kolorze,
- metalowej warstwy przewodów łączącej poszczególne fotodiody
- warstwa macierzy fotodiód do zbierania światła i przekształcania go w ładunki elektryczne.



Najważniejsze parametry wyświetlaczy LCD-TFT
Wyświetlacze LCD-TFT to wciąż najpopularniejsze rozwiązania do wizualizacji informacji. O ich powszechności decyduje m.in. łatwość dostosowywania wyświetlacza LCD-TFT do wymagań projektu – nie tylko pod względem wyboru optymalnej przekątnej, lecz również dopasowania kluczowych parametrów.
Stopnie ochrony obudów, czyli co kryje się pod kodem IP65
Kody IP opisują w jakim stopniu obudowy chronią urządzenia przed takimi czynnikami, jak pył czy woda. Eksperci firmy Unisystem wyjaśniają znaczenie poszczególnych symboli.
Sponsored content by Kradex
Usługi w ofercie marki Kradex
Dzisiejszy rynek elektroniki wymaga bardziej kompleksowego podejścia. Obudowy, które są ważnym elementem, to nie tylko kwestia doboru koloru, materiału czy pasujących elementów elektronicznych, ale większy proces, który ma nie tylko zapewnić wykonanie urządzenia, ale także nieść ze sobą dodatkowe wsparcie.
Ropla Elektronik autoryzowanym dystrybutorem Dongguan Better Electronics Technology
Ropla Elektronik podpisała umowę dystrybucyjną z Dongguan Better Electronics Technology Co., Ltd., producentem specjalizującym się w produkcji elementów ochrony przeciwprzepięciowej, nadprądowej i termicznej.
Sony wprowadza czujniki wizyjne z funkcją przetwarzania opartego o AI
Sony Corporation zapowiedziało wprowadzenie dwóch modeli inteligentnych czujników wizyjnych, będących pierwszymi na świecie przetwornikami obrazu z funkcją przetwarzania opartego na sztucznej inteligencji (AI).
Pierwszy, w pełni sprawny, przełomowy procesor kwantowy od Google
Naukowcy w Google opracowali i zbudowali w pełni działający procesor kwantowy. Konstrukcja nie jest prosta, ale dostawcza niesamowitej wydajności. To co robią superkomputery latami, procesor kwantowy zrobi w ciągu sekundy.
Niezwykłe kości LPDDR4X o rekordowej pojemności
Nowe pamięci od Samsung, są nie tylko superpojemne (12 GB), stając się pierwszymi tego typu na rynku, ale też bardzo szybkie i wydajne. Mogą skutecznie wspierać funkcje szybkiego nagrywania video 4K, czy też funkcje AI, nie tylko w smartfonach z najwyższej półki.
Mocne i bezpieczne przełączniki obciążenia
Nowe przełączniki od Diodes są nie tylko wydajne (operując prądem do 2 A), ale też bezpieczne, dzięki sprawnie działającej funkcji blokowania prądu wstecznego TRCB.
Konwertery POL o ultraszerokim zakresie napięć wejściowych
Nowe konwertery nieizolowane od Traco cechują się nie tylko świetną efektywnością (nawet 94%), ale przede wszystkim wsparciem ultra-szerokiego zakresu napięć wejściowych, w stosunku 8:1. Stanowią tym samym idealne zamienniki dla regulatorów liniowych.
Miniaturowa kamera dla medycznych zadań specjalnych
Nowy, ultra-mały moduł kamery od OmniVision Technologies stworzono z myślą o zastosowaniach medycznych, docierając w najciaśniejsze miejsca, wspierając wiele zabiegów i procedur. Kamera ma wymiar tylko 0.65 na 0.65 na 1.16 mm.
Sensory SWIR o rekordowej gęstości pikseli
Nowe sensory, opracowane w Imec, cechują się wysoką rozdzielczością w zakresie NIR i SWIR, bijąc na głowę swoich klasycznych odpowiedników. Opracowany proces tworzenia, jest też efektywniejszy i tańszy, co pozwolić ma na upowszechnienie stosowania tych sensorów w aplikacjach konsumenckich.
Bardziej wytrzymały SoC Bluetooth 5.1
Nowy układ od Nordic Semiconductor to zaawansowana jednostka SoC, wspierająca interfejsy bezprzewodowe (jak Bluetooth 5.1, w tym BLE, i inne 2.4 GHz), jak i wiele przewodowych (w tym NFC, USB, itp.). Efektywnie pracuje w temperaturach sięgających nawet 105 stopni Celsjusza.
Jeszcze większa niezawodność pozycjonowania od u-blox
Nowa platforma technologiczna od u-blox zapewnia jeszcze większą niezawodność, przy świetnej dokładności i dużej częstości odświeżania. Pozwoli to na sprawniejszą i bezpieczniejszą pracę aplikacji motoryzacyjnych, UAV, itp.
Vitis – ujednolicona platforma software od Xilinx
Nowa platforma od Xilinx może zrewolucjonizować to jak pracujemy z nowoczesnymi układami, poprzez samoczynne dostosowanie sprzętowe pod oprogramowanie. Dzięki temu algorytmy będą działały jak najwydajniej, na dostosowanej dla nich platformie sprzętowej, bez konieczności dokonywania fizycznych zmian w układzie.
Małe, kompaktowe i niedrogie konwertery DC/DC
Traco Power wypuściło na rynek swoje nowe konwertery DC/DC. Są małe, dobrze odnajdując się w niewielkich aplikacjach. Stanowią niedrogie rozwiązanie, dla wielu zastosowań, oferując dobrą wydajność i standardowe zabezpieczenia.
64-kanałowy, wysoce wydajny przełącznik scalony
STMicroelectronics zaprezentowało swój nowy, wysoce wydajny analogowy przełącznik wysokonapięciowy 64-kanałowy, zdolny pracować z prądem 3 A. Stworzony jest w oparciu o najnowsze technologie producenta, oferując sporo; w tym zaawansowane wsparcie logiczne.
Mikrogłośniki MEMS stworzone na nowo
Naukowcy z Fraunhofer opracowali nowy koncept i technologię, która pozwoliła stworzyć nowy rodzaj mikro-głośników MEMS. Dzięki niej możliwe będzie tworzenie wydajnych urządzeń audio, generujących silny dźwięk, bez zwiększania powierzchni.
SoM Toradex na bazie procesora i.MX 8QuadMax
Nowy moduł z rodziny Apalis od Toradex jest w pełni kompatybilny ze starszymi braćmi, oferując w stosunku do nich większą moc obliczeniową oraz większą funkcjonalność (np. wsparcie nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa), za sprawą najnowszego procesora NXP.
SDRAM DDR4 4 Gb na 1.2 V dla urządzeń mobilnych
Nowe kości pamięciowe DDR4 od Alliance Memory cechują się większą wydajnością i prędkością przesyłania danych oraz niższym zużyciem energii, niż starsze DDR3. Korzyści są spore. Stworzono je z myślą o urządzeniach mobilnych.
Wyświetlacze plug-and-play dla Przemysłu 4.0.
Nowe wyświetlacze od Distec cechują się możliwością łatwej i szybkiej integracji z różnorodnymi aplikacjami przemysłu nowoczesnego. Cechują się dużą wszechstronnością (min. dzięki Rasperry Pi) i dobrym obrazem, w jakości nawet 4K UHD.
Dokładny sensor Halla z 4 trybami pracy
Najnowszy sensor Halla od TDK świetnie radzi sobie z polem rozproszonym, oferując wysoką dokładność. Jest też układem wszechstronnym, wspierając samodzielnie aż 4 tryby pracy. Stworzony został z myślą o motoryzacji (ASIL B).
Nowe MCU od NXP przekraczają barierę GHz
Nowe MCU od NXP, cechują się niespotykaną dotąd (jak na MCU) wydajnością, przy zachowaniu niskiego zużycia energii. Skutecznie operują grafiką 2D w wysokiej rozdzielczości, efektywnie wykonując też zaawansowane operacje AI i ML, jak np. rozpoznawanie głosu i mowy naturalnej.
Wydajna ochrona przed ESD i EMI dla audio
Nowe ochronniki od TDK zapewniają kompleksową i skuteczną ochronę, zarówno przed ESD, jak i EMI. Stworzono je z myślą o systemach audio, korzystających z łączności bezprzewodowej w paśmie 2.4 GHz.
Malutki fotoprzekaźnik w formacie S-VSON4T
Nowy fotoprzekaźnik od Toshiby cechuje się głównie mniejszym rozmiarem o 27%, niż tradycyjne opakowania VSONR4. Jest też bardziej energooszczędny i wszechstronny, niż jego poprzednik.
Załaduj więcej newsów