reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Komponenty | 14 czerwca 2019

10-generacja Intel Core i dużo więcej – Intel na Computex 2019 w pigułce

Szybkie omówienie tego, co Intel zaprezentował na Computex 2019. Wśród nowości pojawia się nowa generacja dla Intel Core, a także ogłoszenie gotowości programu „Project Athena” i zapowiedzi innych, wysoce wydajnych procesorów dla graczy, profesjonalistów i entuzjastów.

Podczas tegorocznych targów Computex 2019 Intel zaprezentował pokaźną ilość nowości w swojej ofercie produktowej oraz o nowych technologiach, które chce wprowadzić na rynek. Nowości obejmują najgorętsze segmenty branży komputerowej. Wśród nich pojawiły się informacje o 10-tej generacji procesorów Intel Core oraz o innowacyjnym programie „Project Athena” (który ma wynieść przetwarzanie danych w aplikacjach mobilnych na zupełnie nowy poziom). Zwieńczeniem tego jest zapowiedź pierwszego takiego, gaming’owego procesora, który pracować ma z częstotliwością sięgającą 5 GHz, ponownie podnosząc poprzeczkę w zakresie doświadczeń użytkownika. 10-ta generacja Intel Core Intel ogłosił, że już niedługo dostępne będą najnowocześniejsze procesory z linii Intel Core generacji dziesiątej, zapewniające wysoką wydajność, szczególnie w sferze AI, dzięki wsparciu technologii Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost). Oparte mają być one na nowej architekturze „Sunny Cove”, nowym silniku graficznym generacji 11 oraz technologii 10 nm. Obejmować ma to serie od i3 do i7. Znajdziemy tam do 4-rdzeni (8-wątków), mogące obsługiwać częstotliwości do 4.1 GHz maksymalnie, w trybie Turbo. Grafika pracować ma przy taktowaniu 1.1 GHz. Dzięki nim, laptopy i urządzenia 2-w-1, do których są kierowane, będą mogły też wskoczyć na kolejny, wyższy poziom, jak zapewnia producent.
„Nikt nie chce iść na kompromis; ludzie chcą tego wszystkiego: żywotności baterii, wydajności, szybkości reakcji, łączności i kompaktowości. Naszym zadaniem jest dostarczanie rozwiązań, które odpowiadają na te potrzeby. Nowe procesory i „Project Athena” to wspaniałe przykłady tego, jak nasze inwestycje na poziomie platformy przyczynią się do zwiększenia innowacyjności w całej branży” - powiedział Gregory Bryant
  • Inteligentna wydajność – procesory zaprojektowane tak, by zapewnić wysoką wydajność w przetwarzaniu zadań AI na laptopie, oferujac około 2,5-krotne zwiększenie wydajności w porównaniu do poprzednich generacji. Jest to możliwe min. dzięki technologii Intel DL Boost, szczególnie w przypadku obciążeń o wymaganiach co do bardzo małych opóźnień. Nowa architektura (graficzna) zapewnia wydajność na poziomie 1 Teraflopa w przypadku obliczeń wektorowych dla obciążeń wnioskujących. Dla aplikacji AI o niskim poborze energii, w nowe układy SoC wbudowano Intel Gaussian & Neural Accelerator (Intel GNA).
  • Więcej możliwości w grafice – nowa grafika Intel Iris Prus (oparta o nową architekturę 11 generacji) praktycznie podwaja wydajność w stosunku do poprzedników, zapewniając świetne wrażenia wizualne. Możliwe będzie tworzenie treści na poziomie profesjonalnym w locie, na bieżąco. Pomagać w tym ma obsługa kodowania HEVC (2x), możliwość oglądania video 4K HDR w palecie miliarda kolorów, możliwość osiągania 2x więcej FPS w grach i bezproblemowe odtwarzanie wielu video w 1080p.
  • Łączność najlepsza w swojej klasie – nowe układy, jako pierwsze, łączą w sobie wsparcie dla Thunderbolt 3, jak również zintegrowany procesor Intel WiFi 6 (Gig+), co zapewnić ma możliwość osiągania nawet 3-krotnie większej przepustowości przy łączności bezprzewodowej. Thunderbolt z kolei zapewnia nie tylko ogromną przepustowość, ale też wszechstronność. Połączenie to skupia się również na zwiększonej niezawodności.
Nowe procesory 10-tej generacji mają zagościć na rynku jeszcze w 2019 roku i to najprawdopodobniej już w wakacje. Projekt Athena: Przyspieszenie tempa innowacji Intel udostępnił również więcej szczegółów na temat swojego programu innowacji o nazwie kodowej „Project Athena”. Przedstawiono pierwszą wersję specyfikacji, która zapoczątkuje pierwszą falę laptopów w drugiej połowie tego roku. Opierając się na latach badań mających na celu zrozumienie potrzeb ludzi, wyzwań i oczekiwań związanych z laptopem, program nadaje pierwszeństwo doświadczeniom odzwierciedlającym rzeczywiste warunki mierzone za pomocą „kluczowych wskaźników doświadczenia” (KEI), używane podczas procesu weryfikacji programu, do testowania i utrzymywania spójnych doświadczeń użytkownika. Metryki KEI opierają się na codziennych badaniach użytkowników laptopów w domu lub w pracy w warunkach rzeczywistych. Pierwszymi celami ma być:
  • stabilność przy pracy na baterii;
  • długi czas pracy na baterii, ponad 16 godzin, przy odtwarzaniu video i w normalnych warunkach pracy;
  • wybudzanie systemu ze snu w czasie nieprzekraczającym 1 sekundy.
Specyfikacja obejmuje wymagania na poziomie platformy - takie jak Thunderbolt 3, Intel Wi-Fi 6 (Gig +), OpenVINO AI, czy też nowoczesny połączony tryb gotowości - w sześciu obszarach: natychmiastowe działanie, wydajność i szybkość reakcji, inteligencja, żywotność baterii, łączność i forma. Najważniejsze informacje dotyczące specyfikacji celu 1.0 znajdują się w arkuszu informacyjnym „Project Athena”. Program ten to wieloletnie przedsięwzięcie, przy którym pracować ma wiele firm, a ogłoszona specyfikacja 1.0 to dopiero początek tej drogi, by poprawić doświadczenia użytkowników przy pracy z urządzeniami mobilnymi, jak laptopy czy komputery 2-w-1.
Przełomowa wydajność dla graczy, entuzjastów, twórców i profesjonalistów Intel zapowiedział specjalne wydajne procesora: Intel Core i9-9900KS, jeszcze 9-generacji, który zapewniać ma fabryczną, rekordową wydajność, dzięki wydajnych rdzeniom. Każdy z nich pracować ma w trybie turbo, będąc taktowym z częstotliwością sięgającą 5 GHz. Dzięki czemu użytkownicy komputerów stacjonarnych będą mogli zyskać jeszcze wyższą wydajność niż dotychczas. Ponadto, po raz pierwszy firma pokazała nowe narzędzie Intel Performance Maximizer (IPM), czyli zautomatyzowane narzędzie do overclockingu. IPM będzie bezpłatny i stanowi część zestawu narzędzi Intel Adaptix Technologies - zestawu zaawansowanych narzędzi technologii oprogramowania, które pomagają producentom OEM i konsumentom zmaksymalizować wydajność i doświadczenie na poziomie platformy. Zestaw obejmuje również: technologię Intel Dynamic Tuning, Intel Extreme Tuning Utility i Intel Graphics Command Center. © Intel Producent wspomniał też o najnowszych odsłonach mocnych procesorów: Intel Core vPro (9-generacji, 8-rdzeniowych, obsługujących częstotliwości do 5 GHz na desktop i do 4.8 GHz na mobile), Intel Xeon E (konfiguracja rdzeni j/w, a tego wsparcie nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz Intel Optane Memory H10 i DDR4-2666) oraz Intel Core serii X (z najnowszą technologią Intel Turbo Boost Max Technology 3.0).
reklama
Załaduj więcej newsów
March 03 2021 13:22 V18.15.34-2