© Evertiq
Komponenty | 17 maja 2019
5G tuż, tuż
5G już niemalże tu jest i nas otacza. Pierwsze wdrożenia komercyjne już przeprowadzono w Stanach i Korei, a już wkrótce dołączy do tego Europa. 5G NR mmWave to technologia, która oferuje wiele, wprowadzając mobilność na zupełnie nowy poziom, jeśli chodzi o komunikację i dostęp do danych.
5G już jest. Operatorzy na całym świecie dążą do wprowadzenia na rynek komercyjnych usług działających w oparciu o 5G w swoich sieciach. Miesiąc temu uruchomiono pierwsze na świecie sieci 5G NR, w USA i Korei Południowej. To jednak dopiero początek.
Dynamika 5G będzie teraz rosnąć. W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy będzie się pojawiać coraz więcej sieci komercyjnych w tej technologii. Lider grupy ESG w Qualcomm Technologies podaje, że on sam, jak i firma, są dumni ze wszystkich dotychczasowych postępów rozwojowych w tym zakresie, wspólnie pracując z licznymi partnerami i interesariuszami.
Czego oczekiwać od 5G NR mmWave w 2019 roku?
Aby w pełni wykorzystać możliwości sieci 5G w rozszerzonej łączności szerokopasmowej, konieczne jest stworzenie systemów wykorzystujących mmWave (fale milimetrowe) w nowoczesnych smartfonach. Wielu producentów zapowiedziało już, że ich smartfony będą wspierać 5G NR mmWave. Podobnie wielu operatorów zapewnia, że mmWave będzie dostępne w ich sieciach jeszcze w tym roku. A na czele tego wyścigu stoją obecnie Stany Zjednoczone.
Przewiduje się, że mmWave będzie priorytetowo pojawiać się w dużych miastach i metropoliach, gdzie konieczne jest zwiększenie przepustowości sieci, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na dane mobilne i ruch tego rodzaju. W pierwszej kolejności skupienie się na rozbudowie infrastruktury ma dotyczyć instalacji zewnętrznych, podczas gdy te pracujące wewnątrz pomieszczeń pojawić się mają później.
5G NR mmWave do wnętrz
Dostarczenie tych usług do wnętrz wiąże się z tym, że około 80% ruchu danych mobilnych jest związana z pomieszczeniami (np. transmisje rozpoczynają się tam, lub kończą w takich miejscach). To spore wyzwanie, ale i możliwości. Można zauważyć, że realizowane są już wdrożenia rozwiązań 5G NR mmWave, by zapewnić stały dostęp bezprzewodowy do danych i informacji w sieci.
Pierwsze testy (symulacje) wykazały, że łącząc rozwiązania 5G NR mmWave oraz LTE, można zwiększyć średnią prędkość transferową o 1.6 Gbps w przypadku pobierania danych i o 150 Mbps w przypadku ich wysyłania, do 80% budynków w mieście, przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń montowanych na dachach budynków.
Fakt, że mmWave nie rozprzestrzenia się dobrze z zewnątrz do wewnątrz, jest korzystny również przy rozmieszczaniu mmWave we wnętrzach, ponieważ to samo spektrum częstotliwości (pasm) mmWave może być ponownie wykorzystane wewnątrz budynków, z ograniczoną koordynacją z instalacją zewnętrzną. Ta korzyść otwiera nowe możliwości operatorom telefonii komórkowej w zakresie oferowania prywatnych wewnętrznych sieci mmWave, a także rozbudowy mmWave w pomieszczeniach w ramach sieci publicznych.
Co więcej, wprowadzenie 5G NR mmWave, jako uzupełnienie dla WiFi, może poprawić doświadczenia użytkowników. Wynika to z możliwości wprowadzenia prędkości wielo-gigabitowych, bardzo niskich opóźnień i praktycznie nieograniczonej pojemności dla szerokiej gamy urządzeń: smartfonów, tabletów, zestawów XR, laptopów, itp. Współpracując z właścicielami obiektów i operatorami, możliwe jest zrozumienie działania sieci w różnych środowiskach w wielu rodzajach pomieszczeń i budynków.
Jedną z ekscytujących okazji dla 5G NR mmWave są przedsiębiorstwa wewnątrz budynków. Obecnie większość biur ma łączność Wi-Fi, dla podłączania komputerów i innych urządzeń korporacyjnych. Dzięki sieciom prywatnym 5G NR mmWave, przedsiębiorstwa mogą realizować wizję „mobilnego biura przyszłości”, zwiększając wydajność, wygodę, bezpieczeństwo i wrażenia użytkownika, których nie można osiągnąć dzięki dzisiejszym rozwiązaniom w zakresie łączności.
Aby lepiej zrozumieć działanie takich sieci przeprowadzono symulację, w rzeczywistych warunkach. Celem było stworzenie możliwości współistnienia obu sieci, umieszczając urządzenia nadawczo-odbiorcze w tych samych miejscach, co access-pointy WiFi. Przy współbieżności 1:1 udało się uzyskać niemal idealne pokrycie, zachowując prędkość transmisyjną na poziomie 5 Gbps.
© Qualcomm
5G NR mmWave świetnie poradzi sobie także w innych sytuacjach i obiektach. Przykładem mogą być gęsto zaludnione miejsca, jak centra handlowe, stadiony, sale koncertowe, itp. Wszędzie tam gdzie gromadzi się wiele osób i wielu z nich może jednocześnie chcieć korzystać z sieci. Standardowe rozwiązania WiFi i LTE niekoniecznie sobie z tym radzą. 5G NR mmWave owszem, oferując dostęp do setek pasm, które z powodzeniem poradzą sobie ze wzmożonym ruchem. Podobnie jak w przypadku biur, tu również uzyskano bardzo dobre wyniki pokrycia przy współbieżności 1:1, również osiągając za każdym razem transfer na poziomie 5 Gbps.
5G NR w 2019
Qualcomm Technologies, podobnie jak inni kluczowi gracze w branży telefonii i sieci komórkowych, zobowiązali się do szybkiej komercjalizacji technologii 5G NR, przyśpieszając zaplanowane wdrożenia. Dzięki zmianie standardów w przeciągu tych ostatnich dwóch lat, każdy miał wpływ na rozwój innowacji, a także całej branży.

Co jest w środku Playstation 5?
Spekulacje na temat najnowszej konsoli Playstation krążą po internecie od dłuższego czasu. Sony opublikowało własny materiał prezentujący rozbiórkę urządzenia, więc po raz pierwszy możemy przyjrzeć się wewnętrznym komponentom PS5.
Najważniejsze parametry wyświetlaczy LCD-TFT
Wyświetlacze LCD-TFT to wciąż najpopularniejsze rozwiązania do wizualizacji informacji. O ich powszechności decyduje m.in. łatwość dostosowywania wyświetlacza LCD-TFT do wymagań projektu – nie tylko pod względem wyboru optymalnej przekątnej, lecz również dopasowania kluczowych parametrów.
Stopnie ochrony obudów, czyli co kryje się pod kodem IP65
Kody IP opisują w jakim stopniu obudowy chronią urządzenia przed takimi czynnikami, jak pył czy woda. Eksperci firmy Unisystem wyjaśniają znaczenie poszczególnych symboli.
Ropla Elektronik autoryzowanym dystrybutorem Dongguan Better Electronics Technology
Ropla Elektronik podpisała umowę dystrybucyjną z Dongguan Better Electronics Technology Co., Ltd., producentem specjalizującym się w produkcji elementów ochrony przeciwprzepięciowej, nadprądowej i termicznej.
Sony wprowadza czujniki wizyjne z funkcją przetwarzania opartego o AI
Sony Corporation zapowiedziało wprowadzenie dwóch modeli inteligentnych czujników wizyjnych, będących pierwszymi na świecie przetwornikami obrazu z funkcją przetwarzania opartego na sztucznej inteligencji (AI).
Pierwszy, w pełni sprawny, przełomowy procesor kwantowy od Google
Naukowcy w Google opracowali i zbudowali w pełni działający procesor kwantowy. Konstrukcja nie jest prosta, ale dostawcza niesamowitej wydajności. To co robią superkomputery latami, procesor kwantowy zrobi w ciągu sekundy.
Niezwykłe kości LPDDR4X o rekordowej pojemności
Nowe pamięci od Samsung, są nie tylko superpojemne (12 GB), stając się pierwszymi tego typu na rynku, ale też bardzo szybkie i wydajne. Mogą skutecznie wspierać funkcje szybkiego nagrywania video 4K, czy też funkcje AI, nie tylko w smartfonach z najwyższej półki.
Mocne i bezpieczne przełączniki obciążenia
Nowe przełączniki od Diodes są nie tylko wydajne (operując prądem do 2 A), ale też bezpieczne, dzięki sprawnie działającej funkcji blokowania prądu wstecznego TRCB.
Konwertery POL o ultraszerokim zakresie napięć wejściowych
Nowe konwertery nieizolowane od Traco cechują się nie tylko świetną efektywnością (nawet 94%), ale przede wszystkim wsparciem ultra-szerokiego zakresu napięć wejściowych, w stosunku 8:1. Stanowią tym samym idealne zamienniki dla regulatorów liniowych.
Miniaturowa kamera dla medycznych zadań specjalnych
Nowy, ultra-mały moduł kamery od OmniVision Technologies stworzono z myślą o zastosowaniach medycznych, docierając w najciaśniejsze miejsca, wspierając wiele zabiegów i procedur. Kamera ma wymiar tylko 0.65 na 0.65 na 1.16 mm.
Sensory SWIR o rekordowej gęstości pikseli
Nowe sensory, opracowane w Imec, cechują się wysoką rozdzielczością w zakresie NIR i SWIR, bijąc na głowę swoich klasycznych odpowiedników. Opracowany proces tworzenia, jest też efektywniejszy i tańszy, co pozwolić ma na upowszechnienie stosowania tych sensorów w aplikacjach konsumenckich.
Bardziej wytrzymały SoC Bluetooth 5.1
Nowy układ od Nordic Semiconductor to zaawansowana jednostka SoC, wspierająca interfejsy bezprzewodowe (jak Bluetooth 5.1, w tym BLE, i inne 2.4 GHz), jak i wiele przewodowych (w tym NFC, USB, itp.). Efektywnie pracuje w temperaturach sięgających nawet 105 stopni Celsjusza.
Jeszcze większa niezawodność pozycjonowania od u-blox
Nowa platforma technologiczna od u-blox zapewnia jeszcze większą niezawodność, przy świetnej dokładności i dużej częstości odświeżania. Pozwoli to na sprawniejszą i bezpieczniejszą pracę aplikacji motoryzacyjnych, UAV, itp.
Vitis – ujednolicona platforma software od Xilinx
Nowa platforma od Xilinx może zrewolucjonizować to jak pracujemy z nowoczesnymi układami, poprzez samoczynne dostosowanie sprzętowe pod oprogramowanie. Dzięki temu algorytmy będą działały jak najwydajniej, na dostosowanej dla nich platformie sprzętowej, bez konieczności dokonywania fizycznych zmian w układzie.
Małe, kompaktowe i niedrogie konwertery DC/DC
Traco Power wypuściło na rynek swoje nowe konwertery DC/DC. Są małe, dobrze odnajdując się w niewielkich aplikacjach. Stanowią niedrogie rozwiązanie, dla wielu zastosowań, oferując dobrą wydajność i standardowe zabezpieczenia.
64-kanałowy, wysoce wydajny przełącznik scalony
STMicroelectronics zaprezentowało swój nowy, wysoce wydajny analogowy przełącznik wysokonapięciowy 64-kanałowy, zdolny pracować z prądem 3 A. Stworzony jest w oparciu o najnowsze technologie producenta, oferując sporo; w tym zaawansowane wsparcie logiczne.
Mikrogłośniki MEMS stworzone na nowo
Naukowcy z Fraunhofer opracowali nowy koncept i technologię, która pozwoliła stworzyć nowy rodzaj mikro-głośników MEMS. Dzięki niej możliwe będzie tworzenie wydajnych urządzeń audio, generujących silny dźwięk, bez zwiększania powierzchni.
SoM Toradex na bazie procesora i.MX 8QuadMax
Nowy moduł z rodziny Apalis od Toradex jest w pełni kompatybilny ze starszymi braćmi, oferując w stosunku do nich większą moc obliczeniową oraz większą funkcjonalność (np. wsparcie nowoczesnych funkcji bezpieczeństwa), za sprawą najnowszego procesora NXP.
SDRAM DDR4 4 Gb na 1.2 V dla urządzeń mobilnych
Nowe kości pamięciowe DDR4 od Alliance Memory cechują się większą wydajnością i prędkością przesyłania danych oraz niższym zużyciem energii, niż starsze DDR3. Korzyści są spore. Stworzono je z myślą o urządzeniach mobilnych.
Wyświetlacze plug-and-play dla Przemysłu 4.0.
Nowe wyświetlacze od Distec cechują się możliwością łatwej i szybkiej integracji z różnorodnymi aplikacjami przemysłu nowoczesnego. Cechują się dużą wszechstronnością (min. dzięki Rasperry Pi) i dobrym obrazem, w jakości nawet 4K UHD.
Dokładny sensor Halla z 4 trybami pracy
Najnowszy sensor Halla od TDK świetnie radzi sobie z polem rozproszonym, oferując wysoką dokładność. Jest też układem wszechstronnym, wspierając samodzielnie aż 4 tryby pracy. Stworzony został z myślą o motoryzacji (ASIL B).
Nowe MCU od NXP przekraczają barierę GHz
Nowe MCU od NXP, cechują się niespotykaną dotąd (jak na MCU) wydajnością, przy zachowaniu niskiego zużycia energii. Skutecznie operują grafiką 2D w wysokiej rozdzielczości, efektywnie wykonując też zaawansowane operacje AI i ML, jak np. rozpoznawanie głosu i mowy naturalnej.
Wydajna ochrona przed ESD i EMI dla audio
Nowe ochronniki od TDK zapewniają kompleksową i skuteczną ochronę, zarówno przed ESD, jak i EMI. Stworzono je z myślą o systemach audio, korzystających z łączności bezprzewodowej w paśmie 2.4 GHz.
Załaduj więcej newsów