reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 10 maja 2019

Superwydajna i bezpieczna platforma komunikacji wieloprotokołowej dla IoT

Silicon Labs zaprezentował nową generację sprawdzonej platformy Wireless Gecko, oferując znaczą poprawę wydajności i zasięgu, przy zmniejszonym zużyciu energii. Oprócz tego, duży nacisk nałożono na niezawodność i bezpieczeństwo, zachowując formę, która usprawni tworzenie wysokiej jakości aplikacji IoT.

Firma Silicon Labs zaprezentowała nową generację swojej platformy do wspomagania opracowywania rozwiązań bezprzewodowych: Wireless Gecko (seria 2). Zaprojektowano ją tak, by dostarczać najwyższą wydajność, moc i niezawodność aplikacji IoT. Bazuje na poprzedniej generacji Wireless Gecko, powiększając i poprawiając jej możliwości, wynosząc je na kolejny poziom. Tym samym powstała mocna, wszechstronna i wysoce skalowalna platforma łączności dla IoT. Pierwsze produkty wchodzące w skład nowej generacji platformy obejmują małe układy SoC, z dedykowanymi rdzeniami bezpieczeństwa i wbudowanym radiem, które zapewniać ma zasięg nawet 2.5-krotnie większy, niż rozwiązania konkurencji, jak podaje producent. Projektanci często stają przed problemami optymalizacyjnymi, licząc się z kompromisami pomiędzy zasięgiem bezprzewodowym, zużywaną energią, rozmiarem, bezpieczeństwem, a także kosztami. Platforma od Silicon Labs ma wspomóc projektantów, łagodząc te kompromisy, na które do tej pory musieli się godzić. Jednocześnie proces projektowania aplikacji został uproszczony, dzięki wysoce-zintegrowanym układom SoC i oprogramowaniu wielokrotnego użytku. Połączenie obu tych elementów ma sprawiać, że komunikacja radiowa będzie nie tylko bardziej niezawodna, ale też energo-oszczędniejsza. Seria 2 Wireless Gecko pozwala projektantom na efektywniejsze zoptymalizowanie kosztów i wydajności systemu, dla szerokiej gamy inteligentnych aplikacji, takie jak urządzenia domowe, komercyjne czy przemysłowe. Jednym z pierwszych układów wchodzących w skład nowej generacji opisywanej platformy jest komponent oznaczony symbolem EFR32MG21. Obsługiwać ma on sieci wieloprotokołowe, w tym: ZigBee, Thread i sieci Bluetooth. Inny z układów: EFR32BG21, skupia się z kolei na sieciach Bluetooth, w tym Bluetooth LE. Świetnie odnaleźć się mają w aplikacjach oświetleniowych, głosowych (np. asystentów głosowych), audio, hub’ach, bramach czy inteligentnych miernikach. Seria 2 (SoC) zapewniać ma deweloperom niezrównane zalety projektowania systemu:
 • najlepsza w swojej klasie wydajność RF, z mocą wyjściową na poziomie +20 dBm,
 • wysoce niezawodne radio bezprzewodowe z usprawnioną wydajnością blokowania,
 • duże możliwości przetwarzania, dzięki zastosowaniu mocnych rdzeni ARM Cortex-M33 taktowanych z częstotliwością 80 MHz, wspieranych przez technologię TrustZone,
 • niski prąd czynny (niecałe 51 uA/MHz), by spełnić wymagania dla standardów zielonej energii (jest to zasługa zastosowanej technologii 40 nm),
 • najmniejsze gabaryty (QFN o wymiarach 4 na 4 mm) wśród komponentów wieloprotokołowych SoC,
 • wysoki poziom zintegrowania zapewniający niższy koszt BOM i liczbę komponentów zewnętrznych wchodzących w skład budowanej aplikacji; mniejsza jest też liczba koniecznych do zastosowania komponentów o dużej precyzji, jak np. zewnętrzne cewki czy wzmacniacze,
 • odpowiednia certyfikacja,
Układy SoC EFR32xG21 to także wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu nowoczesnych i niezawodnych funkcji zabezpieczających:
 • zastosowanie dedykowanego rdzenia bezpieczeństwa („security core”), zapewnia szybsze i bardziej energooszczędne szyfrowanie i wsparcie, niż rozwiązania programowe,
 • generator liczb prawdziwie losowych (TRNG), który wzmacnia działanie systemów kryptograficznych,
 • bezpieczny rozruch („secure boot loading”) wspomaga ochronę firmware, jednocześnie wspierając aktualizację „w locie”,
 • bezpieczny system kontroli debugowania, który chroni produkty końcowe przed nieautoryzowanym dostępem.
Nowe układy SoC wchodzące w skład Wireless Gecko Series 2, kompatybilne pin’owo i programowo, z dodatkowych wsparciem technologicznym w zakresie bezpieczeństwa, wspomogą tworzenie nowej generacji urządzeń połączonych, zwiększając tym samym zaufanie do tego typu urządzeń w świadomości masowej i przyśpieszą adaptację tego typu aplikacji i systemów. Dodatkowym wsparciem dla deweloperów ma być możliwość wykorzystania środowiska programistycznego (IDE) Silicon Labs Simplicity Studio. Posiada ono pokaźny zestaw narzędzi wspierających tworzenie rozwiązań, wliczając w to zunifikowany zestaw SDK, profili energetycznych, opatentowanych narzędzi analitycznych, a także wersji demonstracyjnych, w tym też aplikacji mobilnych. Próbki pierwszych układów SoC są już dostępne, w obudowie QFN32 o wymiarach 4 na 4 mm. Producent udostępnia także kity startowe i gotowe płyty (moduły) radiowe.
Sponsored content by Ellipse- Tronic
Ellipse-Tronic już czwarty rok w Polsce Firma Ellipse-Tronic od ponad 20 lat dostarcza kluczowe produkty niezbędne do produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych.
Polski oddział Ellipse-Tronic z sukcesem działa już od 4 lat na rynku lokalnym, wspierając i dostarczając rozwiązania techniczne zgodnie z najnowszą technologią.
reklama
Załaduj więcej newsów
April 15 2021 09:56 V18.15.43-2