
© Evertiq
Komponenty |
Zaawansowany sterownik BLDC typu SiP od ST
STMicroelectronics zaprezentowało swój nowy, wysoce zintegrowany sterownik silników BLDC, który wyróżnia się uproszczonym, a przy tym dokładnym sposobem pomiaru prądu, a wbudowany MCU daje spore możliwości aplikacyjne.
Firma STMicroelectronics rozszerza swoją rodzinę programowalnych sterowników silników o układ typu SiP, oznaczony symbolem STSPIN32F0B. Przeznaczony jest do pracy w elektronarzędziach zasilanych z baterii/akumulatorów.
Układ ten integruje w sobie pojedynczy wzmacniacz operacyjny do pomiaru prądu. Sam zaś pomiar działa z wykorzystaniem jednego tylko bocznika. Oszczędzamy tym samym, zastępując klasyczne systemy pomiarowe w 3-fazowych silnikach BLDC, jednym elementem.
W strukturze kontrolera zawarto także układ MCU STM32F031x6, który taktowany jest z częstotliwością 48 MHz. Może on uruchomić 6-stopniowy algorytm sterującymi silnikiem, jak również dodatkowe funkcjonalności aplikacyjne równocześnie.
Dzięki 20-pinom GPIO, układ sterownika zapewnia na łatwy i przystępny dostęp do wewnętrznych funkcji i możliwości wbudowanego MCU. Wśród tych elementów wymienić można min.: 12-bitowy przetwornik ADC, 5 układów zegarowych, czujnik temperatury, a także wsparcie dla I2C, UART i SPI. Jest tu też dostępny potrójny sterownik półmostka, o wydajności 600 mA na kanał, dla efektywnego sterowania zewnętrznymi tranzystorami MOSFET, odpowiedzialnymi za sterowanie samym silnikiem.
Znajdziemy tu też wbudowane konwertery DC/DC 3.3 V oraz regulator LDO 12 V. Elementy te zapewniają zasilanie dla MCU oraz pozostałych elementów wbudowanych w sterownik. Zwiększa to tym samym ogólną wydajność oraz jej niezawodność, i zmniejsza liczbę komponentów na płytce PCB budowanej aplikacji.
Producent zadbał tu też o zainstalowanie stosownych zabezpieczeń. Producent oferuje wybór gotowych 6-stopniowych algorytmów sterowania, co powinno usprawnić proces tworzenia aplikacji. Inżynierowie otrzymują też szereg narzędzi sprzętowych, programowych oraz firmware. Sam sterownik oferowany jest w obudowie QFN o wymiarach 7 na 7 mm i operować może z napięciami od 45 do 6.7 V.
© ST
