reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 19 kwietnia 2019

Zaawansowana i spójna platforma wizyjna do wielu zastosowań

Qualcomm Vision Intelligence ma być nowoczesną i wysoce zaawansowaną platformą i ekosystemem, który wspomoże tworzenie aplikacji przyszłości, opartych o AI, ML, przetwarzaniu obrazów i video, itp. O wysokiej jakości świadczyć może spore zainteresowanie czołowych producentów.

Qualcomm Technologies (spółka Qualcomm Incorporated) ogłosiła niedawno na konferencji „International Security Conference & Exposition” szerokie wsparcie ekosystemowe dla platform Qualcomm Vision Intelligence. Producent, wraz z wiodącymi partnerami (OEM, ODM), zintegrowali platformy w celu stworzenia potężnego narzędzia przetwarzania danych dla aplikacji edge, systemów wizyjnych (opartych na kamerach) i machine-learning (ML). Służyć ma to w szerokim zakresie IoT. Jedną z zalet tego rozwiązania ma być, tuż obok świetnej wydajności przy przetwarzaniu danych i obrazów, także wyjątkowa wydajność termiczna. Jak podaje Jeffrey Torrance, wiceprezes w Qualcomm Incorporated, wykorzystując moc oraz wysoki poziom bezpieczeństwa oferowany przez technologię procesorów aplikacyjnych, możliwe jest wprowadzenie wysoce wydajnych rozwiązań platformowych na szeroką skalę, z wykorzystaniem szerokiej bazy klientów. Budowany jest w ten sposób ekosystem aplikacji opartych na kamerach, napędzając tym samym ekscytującą ewolucję połączonych, inteligentnych kamer, a także aplikacji IoT. Nowoczesne aparaty i kamery wymagają doskonałej łączności i interoperacyjności, wydajnych systemów heterogenicznych, a także wsparcia AI. Całość dodatkowo powinna być świetnie zabezpieczona i chroniona, min. po to by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i prywatności użytkownikom. To wszystko zapewniają technologie i rozwiązania Qualcomm Technologies. Nowe aplikacje dla inteligentnych systemów wizyjnych pojawiają się niemal codziennie. Dzięki nowemu ekosystemowi, klienci będą mogli wprowadzać zróżnicowane technologie oraz tworzyć wydajne i bezpieczne aplikacje, w wielu różnorodnych obszarach. W ten sposób, nowa platforma ma napędzać wiek rozwoju wynalazków IoT, choć nie tylko. W przypadku aplikacji opartych na AI, czyli np. identyfikacji i śledzeniu przedmiotów, ludzi, obiektów, a nawet dźwięków, elementy platformy Qualcomm Vision Intelligence 400 i 300 wykorzystywać mają najnowsze układy SoC, zaprojektowane specjalnie z myślą o takich zastosowaniach (QCS605 i QCS603). Zawierają w sobie między innymi:
  • zintegrowany i zaawansowany procesor sygnałowy do przetwarzania obrazów (ISP), wspierany przez dedykowany silnik AI (Qualcomm Artificial Intelligence Engine).
  • heterogeniczną architekturę obliczeniową, w tym nowoczesny procesor wielordzeniowy ARM oparty na jednostkach Qualcomm Kryo CPU, a także Qualcomm Hexagon DSP, wspieranym przez akcelerator wektorowy i układ GPU Qualcomm Adreno.
Chipsety tej platformy idealnie nadają się też do aplikacji związanych z uczeniem maszynowym (ML), a także aplikacjami klasy edge, które wymagają wsparcia analitycznego w zakresie przetwarzania obrazów video. Mowa tu też o aplikacjach, które muszą jednocześnie uwzględniać łączność wielu strumieni video, przy jednoczesnym uruchamianiu aplikacji współbieżnych. Seria platformowa integruje ponadto sprawdzone rozwiązania łącznościowe, w tym też obsługę audio na wysokim poziomie, a także nowoczesne systemy bezpieczeństwa działające na poziomie sprzętowym. Wszystko by móc tworzyć nowoczesne, wydajne i dobrze zabezpieczone rozwiązania IoT, wspierane przez zaawansowane funkcje. W ramach platformy klienci otrzymują też wsparcie w postaci nowoczesnego oprogramowania w postaci platform software, opartych na systemach Android oraz Linux. Dostarczane wraz z nimi jest SDK dla wsparcia kamer, otrzymując dostęp do wielu zaawansowanych funkcji i możliwości. Całość została odpowiednio zoptymalizowana pod kątem aplikacji dla przedsiębiorstw, przemysłu oraz aplikacji konsumenckich. Jak dodaje Torrance, obecne rozwiązania są niczym drapanie po powierzchni pudełka i tego, co kryje się głębiej, określając tym samym, jak wiele jeszcze przed nami. Wśród przykładów można wymienić nowoczesne kamery oraz systemy wspomagające bezpieczeństwo publiczne lub drogowe, zarządzanie zasobami, inteligentne wyświetlacze rodem z filmów s-f, kamery sportowe nowej generacji, a także różnego rodzaju aplikacje wchodzące w skład urządzeń noszonych. Platformą tą zainteresowanych jest pokaźne grono partnerów, z którymi współpracuje Qualcomm. Wśród wielu wymienić można min.: Altek, AnyVision, Cisco, Hiltron, Linkflow, Lite-On, Microsoft, Motorola, Ricoh, Thundercomm, Vivotek, i wielu innych. Ricoh ma duże plany tworzenia nowoczesnych kamer 4K, generujących widok w 360 stopniach, zaś Motorola skupia się na urządzeniach noszonych, nie tylko sportowych. Microsoft jest szeroko zainteresowany kwestiami AI, podobnie jak Cisco, chcąc skupić się na kwestiach bezpieczeństwa. Wszyscy jednak zgodnie podkreślają i wymieniają, jak wiele możliwości oferuje platforma w ramach wspomnianych aplikacji, jak elektroniczne oczy, sprzęt noszony, AI, bezpieczeństwo, itp.
reklama
Załaduj więcej newsów
January 15 2021 12:45 V18.15.12-2