reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Intel Komponenty | 12 kwietnia 2019

Intel Xeon Scalable – w końcu jest!

Intel oficjalnie zaprezentował nową rodzinę nowoczesnych i superwydajnych procesorów Xeon Scalable, stworzonych z myślą o aplikacjach skupionych na gromadzeniu, przesyłaniu i przetwarzaniu dużych ilości danych. W ramach tej platformy dostarczane są też potężne Intel Optane DC.

Intel zaprezentował nową rodzinę rozwiązań przygotowanych specjalnie z myślą o centrum danych. Na rozwiązania te składają się nowoczesne procesory Intel Xeon Scalable drugiej generacji, pamięci Intel Optane DC, nowoczesne systemy pamięci masowych, a także zestaw technologii w sferze oprogramowania i wspieranych platform. Ma to pomóc klientom wydobyć jeszcze więcej wartości z gromadzonych i przetwarzanych danych. Nowe, w/w rozwiązania Intela skierowane są do szerokiego zastosowania w takich aplikacjach jak: przetwarzanie chmurowe, infrastruktura sieciowa, inteligentne aplikacje brzegowe („edge”), w tym też aplikacje obsługujących duże obciążenia, sieci 5G, systemy AI, itp. Odnajdą się też w rozwijających się aplikacjach IoT. Jak podaje Navin Shenoy, wiceprezes w Intel; przedstawienie nowych rozwiązań firmy jest odzwierciedleniem nowej strategii biznesowej. Jest to też potwierdzenie, że Intel jest gotów sprostać aktualnym i przyszłym wymaganiom na wielu rynkach związanych z centrami danych. Szczególnie atrakcyjne mają być nowe procesory Xeon drugiej generacji z wydajną akceleracją AI oraz obsługą rewolucyjnych pamięci trwałych Optane DC. Mimo tego, że wydaje się iż przetwarzamy obecnie ogromne ilości danych, szacuje się, że w praktyce zaledwie 2% danych zostało przeanalizowanych. Pozostawia to ogromną niewykorzystaną przestrzeń i potencjał, by móc skuteczniej napędzać biznes, a także wpływać na społeczeństwo, jego świadomość, itp. Firma Intel pragnie skoncentrować się na wspomaganiu firm w tworzeniu konkretnej wartości biznesowej z tych niewykorzystanych danych, poprzez dostarczenie niezrównanych rozwiązań i bogatego portfolio. Ma to pomóc w optymalizowaniu aplikacji centrum danych, poprzez skuteczniejsze przenoszenie danych, ich gromadzenie, oferowanie sprawniejszego dostępu i wydajnego ich przetwarzania. Zaprezentowane procesory Intela stanowią najbardziej rozbudowane portfolio wysoce wydajnych, nowoczesnych, około 50-jednostek, które zoptymalizowane są pod kątem pracy z dużym obciążeniem, uzupełnionych przez dziesiątki innych, niestandardowych procesorów zaprojektowanych z myślą o dużym zaangażowaniu inżynieryjnym z klientami. Procesory Intel Xeon Scalable drugiej generacji stanowić mają element potężnej platformy, która zapewnia ewolucyjne usprawnienie w zakresie wydajności obliczeniowej, wsparcia AI, funkcji sieciowych, bezpieczeństwa, a także wsparcie przełomowych, w zakresie wydajności, pamięci stałych. Procesory te już wcześniej zyskały przychylność klientów na całym świecie, a dzięki bogatszemu wsparciu ekosystemowego i szybkiej adaptacji, zainteresowani będą mogli zyskać jeszcze więcej, podobnie jak rodzina tych układów. Wśród kluczowych zalet wyróżnić można:
  • Integracja technologii Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost), mającej przyśpieszać procesy wnioskowania AI, w tym rozpoznawania obrazów i wykrywania obiektów, segmentacja obrazów w centrach danych, itp. Dzięki współpracy z partnerami ekosystemowymi i frameworkowymi, znaleźć będzie można tu wsparcie dla sporej liczby narzędzi (Tensorflow, PyTorch, Caffe, MXNet, Paddle Paddle), ale też nowego usprawnionego narzędzia OpenVINO, dla efektywniejszego wdrażania.
  • Wsparcie dla rewolucyjnych pamięci trwałych Intel Optane DC, która w przystępnej cenie oferować ma ogromną pojemność, trwałość i świetną wydajność. W porównaniu do poprzedniej generacji, wzrost jest 3-krotny, dobijając do 36 TB, mając wsparcie tradycyjnych pamięci DRAM w systemie 8-gniazdowym.
  • Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, pomagające na sprawne budowanie bardziej zaufanych aplikacji i systemów, bezpośrednio na poziomie sprzętowym.
Lecz nowości Intela, to nie tylko druga generacja Intel Xeon Scalable. Wśród nowości będzie można znaleźć także:
  • Intel Xeon Platinum 9200 – procesory i rekordowych wynikach wydajnościowych, zbudowane w oparciu o 56 wydajnych rdzeni wspieranych przez 12 kanałów pamięciowych. Zaprojektowany by dostarczyć najwyższej wydajności i maksymalnie wykorzystać ogromną przepustowość superszybkich DDR. Mają znaleźć swoje zastosowanie w aplikacjach o bardzo dużym obciążeniu (HPC), AI, gęstej infrastrukturze, itp.
  • Obok klasycznych procesorów Xeon Scalable, znajdziemy też ich wersje przeznaczone specjalnie do urządzeń komunikacyjnych i sieciowych. Stworzone we współpracy z różnymi dostawcami sieciowymi, mają zmniejszać wąskie gardła i zwiększać efektywność sieciową i abonamentową. Dobrze odnajdą się w sieciach 5G.
  • Intel Xeon D-1600 – to wydajne jednostki stworzone z myślą o urządzeniach klasy „edge”, przechowujących dane, a także o aplikacjach zabezpieczających. Oferowane są w formie układów SoC, nastawiając się do pracy tam, gdzie liczy się niewielki rozmiar i małe zużycie energii, przy zachowaniu stosunkowo wysokiej wydajności „na-rdzeń”.
  • Z myślą też o aplikacjach sieciowych, „edge”, jak również AI, firma Intel wprowadziła układy Intel Agilex FPGA, które opisywaliśmy niedawno nieco szerzej. LINK
Intel też w pewnym stopniu zakłóca rynek pamięci podręcznych i masowych, dzięki niezwykłym i kluczowym technologiom, które pomijać mają luki w kosztach i wydajności. Pamięci takie mają kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu komputerowego. Kluczowym elementem tej strategii są wspomniane Intel Optane DC, na które składają się rodziny dysków Intel Optane SSD i rodziny Intel QLC 3D NAND SSD. Mają one wspomagać firmy w usuwaniu wąskich gardeł w zakresie wydajności pamięciowej, które ograniczają przepływ danych i gotowość do ich przetwarzania. Wśród rozwiązań pamięciowych można wyróżnić między innymi:
  • Optane DC, które zapewniać mają przełomowe możliwości w zakresie pojemności dla platformy Intel Xeon Scalable.
  • Intel Optane SSD DC D4800X (Dual Port), które łączą wydajność dysków SSD Optane DC, z dużą odpornością danych, co jest wymagane przez niektóre aplikacje IT klasy Enterprise o znaczeniu krytycznym, z punktu widzenia niezawodności i funkcjonalności, jakie zapewniają. Podwójny port zapewniać ma takie zwiększenie niezawodności, w przypadku awarii któregoś z wykorzystywanych portów.
  • Intel SSD D5-P4326 (Intel QLC 3D NAND), mający być rozszerzeniem dla pierwszych na rynku QLC NAND SSDs na PCIe, dla centrum danych. Wykorzystuje się tu 64-warstwową technologię QLC (4 bity na komórkę), w celu zapewnienia dużej pojemności w przystępnej cenie, szczególnie dla aplikacji o dużym obciążeniu, skupiających się na odczycie.
Intel pragnie zaspokoić potrzeby swoich klientów także w zakresie komunikacji i szybkich połączeń, oferując produkty i układy wspierające interfejs Ethernet z prędkościami od 1 GbE do 100 GbE. Jednym z nich ma być seria adapterów Intel Ethernet 800, wspieranych przez technologię ADQ. Dzięki nim przenoszenie danych w obrębie centrum, systemów chmurowych, i innych, będzie bardzo sprawne. Dzięki wsparciu ADQ, zwiększa się przewidywalność czasu odpowiedzi aplikacji, zwiększając przy tym przepustowość i redukując opóźnienia. Większość rozwiązań tu przedstawionych będzie z powodzeniem dostępna w tym roku, a niektóre, takie jak nowe procesory Xeon Scalable, D-1600 i pamięci Optane DC powinny być dostępne już teraz, dla zainteresowanych.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 15 2021 12:45 V18.15.12-2