reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© 4designersart dreamstime.com Technologie | 04 lutego 2019

Intel na CES 2019 – część 2

Intel pragnie innowacji i rozwoju. Liderzy Intela przedstawili swoje plany i wizje w tym zakresie. A jest tego trochę i nie tylko w zakresie PC, lecz też „cloud”, „edge” oraz innych sektorach. Na tym skupimy się w drugiej części relacji.

Podczas głównych uroczystości CES 2019 liderzy firmy Intel, Gregory Bryant i Navin Shenoy oraz profesor Amnon Shashua, przedstawili oświadczenie, w którym komunikują gotowość firmy do ciągłego ulepszania tego, co stanowi podstawę w sprawnym przetwarzaniu danych oraz w komunikacji, co przyczynić się ma do rozwoju sposobu, w jaki doświadczamy świat, a także samego poszerzania potencjału ludzkiego. W poprzedniej części skupiliśmy się na ogólnym opisie tej prezentacji, a także na nowościach, jakie pojawią się w przemyśle komputerów PC, z dużym nastawieniem na użytkowników mniej lub bardziej zaawansowanych oraz graczy. Lecz nowości Intela to też coś więcej. To chęć rozwoju w sferze sieciowej, „cloud” oraz „edge”. Nad tym obszarem skupia się intelowska grupa Data Center Group, która ma pomóc w transformacji branży, dostarczając niezrównane zasoby technologiczne, umożliwiające przechowywanie, przenoszenie i przetwarzanie ogromnych ilości (także niewykorzystanych) danych.
  • Rozwój AI – jego elementem ma być zaprezentowany nowy procesor neuronowy („Neural Network Processor”) Intel Nervana, dla wnioskowania lub NNP-I. Ta nowa klasa układów ma odnaleźć się głównie w przyśpieszaniu wspomnianego wnioskowania w aplikacjach dla firm o dużych wymaganiach związanych z obciążeniem. A procesor ma trafić na rynek jeszcze w tym roku. Warto też dodać, że jednym z partnerów Intela w rozwoju tego procesora oraz NNP-I jest Facebook. Zapowiedziano też procesor neuronowy do treningu – Spring Crest.
  • Rozwój 5G i 10 nm SoC – Intel ujawnił też, że rozszerza swoją inwestycję w infrastrukturę sieciową, z wykorzystaniem nowego systemu sieciowego opartego na SoC w technologii 10 nm. Jego nazwa kodowa to „Snow Ridge”. Zaprojektowano go specjalnie z myślą o dostępie bezprzewodowym w technologii 5G oraz dla aplikacji „edge computing”. Dzięki temu, SoC Intela ma wkroczyć w aplikacje stacji bazowych dostępu bezprzewodowego ze swoją architekturą i możliwościami, jakie ma oferować. Ma to umożliwić między innymi dystrybucję większej liczby funkcji obliczeniowych na brzegach („edge”) sieci. Układ dostępny ma być w drugiej połowie 2019 roku.
  • Nowa generacja procesorów Xeon – Intel prezentując 9. generację procesorów dla komputerów PC nie zapomina też o rynku serwerowym. Najnowsze procesory z linii Intel Xeon, przeznaczone dla serwerów, oznaczono nazwą kodową „Cascade Lake”. Procesory te wprowadzają kilka nowości, jak np.: obsługa pamięci trwałych Intel Optane DC oraz Intel Boost DC, które wspomóc ma aplikacje AI oraz proces uczenia się („deep learning”). Układy mają być dostępne jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku.
Intel jednak postawił też spojrzeć na wszystko szerzej, sprawdzając co jest możliwe, gdy technologie działają bezproblemowo i dobrze ze sobą współgrają w całym spektrum technologii komputerowych: od pojedynczego urządzenia (smartfon, IoT), po systemy chmurowe i potężne serwery, poprzez nowoczesne technologie sieciowe. Wszystko po to, by dostarczyć jak najlepszych oraz wciągających wrażeń i doświadczeń dla użytkownika końcowego.
  • Rozwój w zakresie motoryzacji i danych z tego sektora – Mobileye ogłosiło nawiązanie współpracy z agencją mapującą Ordnance Survey (z UK), w celu uzyskania możliwe jak najdokładniejszych danych lokalizacyjnych, aby wprowadzić usprawnienia we współpracy i operacjach pomiędzy firmami, a samymi miastami. Ma to zbliżyć nas do idei inteligentnych miast (smart-cities) oraz bezpieczniejszych dróg. Wiedza i doświadczenie agencji zostanie sparowane z technologicznymi nowościami w zakresie mapowania od Mobileye, co ma skutkować dużo dokładniejszymi danymi lokalizacyjnymi dla wielu zainteresowanych, z różnych sektorów. Nowe usługi korzystać też będą z dobrodziejstw technologii 5G, inteligentnej mobilności i wielu innych, tworząc nowoczesną, rozbudowaną sieć, pokrywającą całą Wielką Brytanię (jak na razie, w tej pierwszej iteracji tworzenia i wprowadzania tych technologii).
  • Złoto z AI – Intel i Alibaba ogłosiły współpracę, której celem ma być opracowanie technologii, opartej na AI, która będzie śledzić sportowców w przestrzeni trójwymiarowej z dużą precyzją. Wykorzystywać ma istniejące i przyszłe rozwiązania sprzętowe Intela oraz chmurę Alibaba, do zasilania potężnej obliczeniowo aplikacji uczącej „deep-learning AI”. Ma to działać tak, że sylwetka danego sportowca zostanie wychwycona z wielu różnych kamer i będzie go śledzić, i w czasie treningu i w czasie zawodów. Dzięki temu też sportowcy nie będą musieli nosić żadnych dodatkowych i specjalnych strojów czy nawet opasek. Technologia ta ma zadebiutować podczas Olimpiady 2020 w Tokio.
  • Redefinicja łączności domowej – Intel i Comcast chcą wspólnie budować podstawy pod przyszłościowe wrażenia, z którymi zetkną się użytkownicy domowi. Szacuje się, że każda osoba (w Ameryce Północnej) będzie posiadać 13 urządzeń połączonych, do około 2022 roku. A wymagania są spore, szczególnie w zakresie strumieniowania video w wysokiej jakości, czy też gier. Współpraca obu firm ma zapewniać większe prędkości i przepustowość w nowoczesnych, elastycznych sieciach. Jednocześnie Intel podejmuje też współpracę z partnerami skupiającymi się na sieciach kablowych, chcąc brać czynny udział w opracowywaniu i upowszechnieniu technologii 10 Gigabit. Sama zaś współpraca Intela oraz Comcasta ma zaowocować technologiami WiFi 6.
Załaduj więcej newsów
June 21 2022 15:19 V20.6.1-2