reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 30 października 2018

Nowe procesory NXP na Cortex-M33

NXP rozbudowuje swoje układy procesorów i MCU, bazując na wydajnych i bezpiecznych rdzeniach Cortex-M33. Nowe procesory i.MX świetnie odnajdą się w aplikacjach, łączących audio/głos oraz AI.
Firma NXP Semiconductors zaprezentowała dwie nowości: nową rodzinę procesorów i.MX RT600 oraz serię mikrokontrolerów LPC5500. Są to układy, które oparto na rdzeniach ARM Cortex-M33.

Nowe rdzenie bazują na nowoczesnej architekturze ARMv8-M. Sprawia to, że układy stają się wysoce wydajnymi jednostkami deterministycznymi ‘real-time’. Nowa architektura wspiera także cenioną technologię TrustZone. To spory krok w przód, w stosunku do ARMv7-M.

Obie rodziny cechuje więc poprawione bezpieczeństwo oraz możliwość uruchamiania systemów operacyjnych typu RTOS. Układy RT600 posiadają dodatkowo wbudowane funkcje DSP, by móc jeszcze efektywniej wspierać ‘machine-learning’ oraz inne rozwiązania AI, w aplikacje klasy ‘edge’.

Przykładowymi aplikacjami, w których odnajdą się te układy mogą być systemy sterowania głosowego z daleka, z funkcją rozpoznawania mowy, a także aplikacje imersyjnego odtwarzania audio 3D.

Komponenty serii RT600 zbudowano w oparciu o technologię 28 nm FDSOI. Obecnie oferowane są układy bez wbudowanej pamięci nieulotnej. Serię LPC5500 zbudowano w oparciu o technologię 40 nm (flash).

Cortex-M33 posiadać ma dedykowany interfejs ko-procesora, którego możliwości wykorzystano tu efektywnie. Pozwala to na „ciasną”, idealnie spasowaną integrację z różnymi ko-procesorami, jednocześnie zachowując pełną kompatybilność ekosystemową. Ma to być szczególnie przydatne w przypadku aplikacji wykorzystujących różne, nawet bardziej zaawansowane funkcje AI, jak podaje producent.

W serii LPC5500 znajdziemy komponenty jedno- i dwu-rdzeniowe, wspierane przez pamięć SRAM w ilości do 320 kB oraz do 640 kB pamięci Flash. Masowa produkcja rozpocząć się ma na początku 2019 roku. Ceny zaczynać się mają od około 2 USD przy zamówieniach hurtowych.

W kolei w serii RT600 wykorzystuje te same rdzenie, które taktowane mogą być z częstotliwością 300 MHz oraz dedykowany DSP Cadence Tensilica HiFi 4, z czterema MACS i ciekawymi funkcjami wspieranymi sprzętowo. Wspierany ma być przez do 4.5 MB pamięci SRAM.

Znajdziemy tu podsystem audio/głosowy, ze wsparciem do ośmiu kanałów mikrofonowych, a także sprzętowy system „Voice Activation Detect” (VAD – detekcja aktywacji głosowej). Jest tu również do ośmiu linii I2S.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 11 2018 12:47 V11.8.0-2