
© Evertiq
Komponenty |
Warte uwagi, wszechstronne MCU z dwu-trybowym wsparciem BLE 5
Nowy MCU, dzięki zastosowanej architekturze i bogatym komponentom wbudowanym, to wszechstronna i atrakcyjna jednostka. Znajdziemy tu wsparcie dla Bluetooth LE 5, ale także 802.15.4, w tym ZigBee i Thread.
Redpine Signals Inc. zaprezentowało mikrokontroler RS13100, który wspierać ma dwu-trybową komunikację Bluetooth. Oparto go na układzie Cortex-M4F. Jego zastosowaniem miałyby być takie aplikacje jak: IoT, audio, kontrolne, a także wiele innych, jak np. gromadzące dane.
Pracować może z częstotliwością 180 MHz. W strukturze MCU znajdziemy też dodatkowe wsparcie w postaci ko-procesora DSP, pozwalający na przyśpieszenie wykonywania obliczeń algorytmicznych, co będzie przydatne dla aplikacji audio lub AI.
Wydajność układu wynosić ma około 19 µA/MHz. MCU ma wspierać Bluetooth LE w wersji 5, a także komunikację w standardzie 802.15.4. Moc wyjściowa wbudowanego nadajnika sięgać ma 20 dBm, a czułość odbiornika do około -104 dBm, z wykorzystaniem wbudowanego wzmacniacza.
Dwu-trybowa praca pozwala na zwiększenie możliwości pracy układu. Przykładem może być jednoczesny przesył sygnału audio oraz danych, lub możliwość podpięcia dwóch różnych urządzeń jednocześnie. Wbudowany układ wspierający 802.15.4 umożliwi też pracę ze standardem ZigBee lub Thread. Pozwala to na zwiększenie możliwości mikrokontrolera i podpięcie różnych sensorów. Dzięki temu układ odnajdzie się też w bardziej zaawansowanych aplikacjach wchodzących w skład automatyki domowej lub budynkowej.
W RS13100 zastosowano tu architekturę big.LITTLE, która obejmować ma nie tylko jednostkę centralną, ale też komponenty odpowiedzialne za komunikację bezprzewodową, itp. Daje to spore możliwości w związku z dostosowaniem układu do potrzeb, umożliwiając znalezienie odpowiedniego poziomu pomiędzy wydajnością obliczeniową, a wydajnością energetyczną.
Całość udało się zamknąć w obudowie o wymiarach 4.6 na 7.9 mm. Pierwsze próbki można już dostać, choć masowa produkcja rozpocząć się ma dopiero w czwartym kwartale 2018 roku.