reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© yuryz dreamstime.com Technologie | 14 sierpnia 2018

Efektywniejsze przesyłanie danych na duże odległości w systemach IoT

Nowa technologia i forma komunikacji od Leti stanowi ważny krok w rozwoju bezprzewodowego przesyłania danych w małych paczkach na duże odległości, np. w aplikacjach IoT. Stanowi atrakcyjną i korzystną konkurencję dla LoRaWAN lub NB-IoT.
Leti, instytut badawczy CEA Tech, zaprezentowała swoją najnowszą technologię LPWA („Low Power Wide Area”), czyli technologię komunikacji bezprzewodowej, zaprojektowaną z myślą o aplikacjach IoT. Technologia ta obiecuje: duży zysk wydajnościowy w pokryciu, elastyczność w transferach danych oraz atrakcyjne, niskie zużycie energii.

Jak podają twórcy, technologia ma dysponować sporą przewagą nad innymi, podobnymi technologiami energooszczędnego przesyłania energii na większe odległości. Wynika to z zastosowanego, opatentowanego kształtu fali Turbo-FSK; elastycznego podejścia do warstwy fizycznej.

Technologia wykorzystuje także łączenie kanałów, czyli agregowanie nieciągłych kanałów komunikacyjnych w celu zwiększenia zasięgu oraz szybkości transmisji danych. Jak zapewniają naukowcy, podejście Leti owocuje wyraźnymi korzyściami nad takimi technologiami jak LoRaWAN czy NB-IoT, co zostało potwierdzone podczas prób polowych.

Zastosowaniem miałyby być systemy masowej komunikacji maszynowej na duże odległości (mMTC). Obecnie najczęściej wykorzystuje się w tym celu klasyczne sieci komórkowe, takie jak systemy 5G. Jednak tego typu sieci, choć dobrze radzą sobie z przesyłaniem danych na potrzeby naszych, ludzkich zastosowań, radzą sobie gorzej z przesyłaniem bardzo małych paczek danych w dużych ilościach.

Podejście Leti umożliwia elastyczne skalowanie w kwestii transmisji danych. Pozwala zmieniać te wartości od 3 Mb/s do 4 kb/s, zależnie od panujących warunków i potrzeb. Wyższy transfer jest osiągalny, gdy komunikacja na krótszy zasięg jest możliwa.

Wtedy do gry wkraczają systemy warstwy fizycznej SC-FDM („single-carrier frequency-division multiplexing”). W takim przypadku zmniejsza się wyraźnie zużycie energii w trybie transmisyjnym. W bardziej dogodnych warunkach system przełącza się w tryb OFDM („orthogonal frequency division multiplexing”).

Jeśli z kolei wymaga się komunikacji na duże odległości, a przy tym małego zużycia energii, system wybiera Turbo-FSK, który łączy modulację ortogonalną z wiązaniem równoległym kodów splotowych. Fala staje się odpowiednia do przetwarzania, zgodnie z ideą ‘turbo’. Wszystko dzieje się automatycznie za pośrednictwem MAC („medium access control”), zoptymalizowanego pod kątem aplikacji IoT.

W nowym systemie Leti, warstwa MAC wykorzystuje zalety różnych fal i modulacji. Jest zaprojektowana do pracy samo-adaptującej się, zależnie od podjętego scenariusza pracy lub samej aplikacji. Zapewnia najlepszą konfigurację do danych warunków, dostosowaną do wymagań danej aplikacji, jak np.: mobilność, transfer danych, efektywność energetyczna, a także od obciążenia sieci, itp. Wszystko to jest realizowane min. przez zmyślny, dynamicznie adaptujący się protokół MAC.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 19 2018 10:20 V10.9.5-2