reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© werner de coster dreamstime.com Technologie | 10 maja 2018

Technologie obrazowania w medycynie

Knowmade postanowiło bliżej przyjrzeć się rynkowi obrazowania medycznego (OCT). Prześledzili sytuację w ciągu ostatniej dekady i przeazalizowali co może przynieść najbliższa przyszłość w tym zakresie.

Projektujesz elektronikę? Zarezerwuj 4 października 2018 roku na największą w Polsce konferencję dedykowaną projektantom, Evertiq Expo Kraków 2018. Przeszło 60 producentów i dystrybutorów komponentów do Twojej dyspozycji, ciekawe wykłady i świetna, twórcza atmosfera. Jesteś zaproszony, wstęp wolny: kliknij po szczegóły. © Evertiq
Obrazowanie medyczne tomografami optycznymi (OCT - Optical Coherence Tomography) to atrakcyjny i konkurencyjny rynek. Jest już cały szereg rozwiązań i urządzeń służących do nowoczesnego obrazowania medycznego, który regularnie powiększa się o kolejne produkty. Na rynku obrazowania medycznego pojawiło się wiele M&A („Mergers and Acquisitions”), umacniając swoją pozycję. Wśród nich można wyróżnić kilku czołowych graczy, jak np.: Nikon, który w 2015 przejął Optos, Leica Microsystem, która przejęła Bioptigen w tym samym roku, Abbott (przejęcie St. Jude Medical w 2017 roku), a także Philips, który przejął Volcano w 2014roku. Knowmade przygotowało analizę rynku, uwzględniając krajobraz patentowy. Szczegóły raportu opisano w publikacji, która ukazała się pod tytułem „Optical Coherence Tomography Medical Imaging”. Twórcy tej publikacji przeanalizowali sytuację na rynku i siłę posiadaczy najlepszych patentów związanych z obrazowaniem, uwzględniając wielkość portfela, sieć patentową, kraje gdzie je zgłoszono i aktualny stan prawny tych patentów. Raport wyróżnił również 15 najmocniejszych graczy. Na liście tej znajdziemy: Abbott, Alcon, Bioptigen, Boston Scientific, Canon, Carl Zeiss, Cleveland Clinic, CWRU, Leica Microsystems, MGH, MIT, Nidek, Novartis, Optopol, Optos, Optovue, Philips, St Jude Medical, Topcon, Volcano. Widać tu, że nie tylko wielkie firmy są ważnymi graczami na rynku, ale także środowiska akademickie. Technologia obrazowania OCT jest metodą nieinwazyjną i szeroko wykorzystywaną w świecie medycznym. Pierwsze takie urządzenia powstały blisko 25 lat temu (na uczelni MIT). Od tego czasu, technologie obrazowania znacząco się zmieniły, ale idea pozostała taka sama. Jest ważnym elementem diagnostyki i monitorowania stanu zdrowia, przebiegu chorób i ich leczenia, itd. Obecnie jest ponad 13 tysięcy patentów związanych z obrazowaniem medycznym, dotykając zarówno samego procesu obrazowania, jak i elementów powiązanych z nim. Wciąż rośnie konkurencja na rynku w tym zakresie. Najważniejszymi graczami pod względem ilości aplikacji patentowych wydają się być: Abbott, Canon, Novartis, Philips, Topcon oraz Zeiss. Patenty związane ściśle z metodą OCT zaczęły się pojawiać po 2005 roku. Przedtem królowały starsze technologie związane z obrazowaniem oftalmicznym oraz wewnątrznaczyniowym/sercowo-naczyniowym. Pojawiły się również inne aplikacje medyczne związane z obrazowaniem, lecz na razie jest to wstępny etap rozwoju nowszych technologii oferujących szybsze obrazowanie i/lub większą, lepszą rozdzielczość obrazu. Wśród najnowszych aplikacji można wyróżnić aplikacje związane z dermatologią, gastroenterologią, ginekologią czy też stomatologią. Niewykluczone, że już wkrótce na rynku i w placówkach medycznych pojawią się nowe urządzenia i rozwiązania, dzięki czemu lekarze będą mogli lepiej zadbać o nasze zdrowie.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 08 2020 10:37 V18.4.45-2