reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 25 kwietnia 2018

Niezwykłe, ultracienkie i przezroczyste wyświetlacze OLED

Naukowcy opracowali niezwykły wyświetlacz OLED, który całkiem ładnie zlewa się ze skórą. Jest bardzo cienki, przezroczysty i supergiętki. Można go zgiąć nawet do promienia 0.7 mm, bez obawy o jego uszkodzenie.
Naukowcy z Uniwersytetu Yonsei oraz Chung-Ang stworzyli niezwykłe wyświetlacze bazujące na technologii OLED. Są to ultracienkie wyświetlacze, przezroczyste, cechujące się dużą odpornością oraz elastycznością. Stworzono je z wykorzystaniem nowych, supercienkich tranzystorów MoS2.

Szczegóły projektu zostały przedstawione i opisane w publikacji „Flexible active-matrix organic light-emitting diode display enabled by MoS2 thin-film transistor”, która ukazała się w Sience Advances.

Parametry mechaniczne jakimi cechują się te wyświetlacze robią spore wrażenie. Naukowcy pokazywali, że wyświetlacz taki można z powodzeniem umieścić na nadgarstku. Nie będzie się wyróżniał, ani przeszkadzał, a może prezentować jakieś informację. Choć prototyp póki co nie cechuje się oszałamiającą rozdzielczością, stanowi pierwszy i ważny krok do dalszego rozwoju tej technologii.


© Sience Advances

Sercem mają być wspomniane tranzystory MoS2, umieszczone w matrycy TFT bazującej na Al2O3. Odpowiednio uformowana ‘kanapka’, składająca się z dedykowanych warstw buduje pojedynczą komórkę wyświetlacza OLED.

Żywotność na włączanie/wyłączanie szacuje się na około 10^8 cykli. Unikalna konstrukcja struktury bramek w matrycy TFT sprawia, że całość jest dodatkowo energooszczędna, nie zużywając niepotrzebnej energii. Wynika to z faktu, że stan wyłączony jest utrzymywany bez podawania napięcia.


© Sience Advances

Grubość tego wyświetlacza wynosić ma zaledwie 7 mikrometrów. Można go zginać wielokrotnie, nawet do promienia około 0.7 mm. Utrzyma on swoje parametry po rozprostowaniu, a w stanie zgięcia parametry prądu zasilającego mogą się różnić zaledwie o 10%, jak podają naukowcy.

Zasilanie panela odbywa się przy napięciu 8 V, choć bramki do przełączania wymagają 9 V. Jasność wynosić ma około 400 cd/m2. Dalszym krokiem naukowców będzie przystosowanie procesu produkcyjnego na potrzeby masowe, a także zwiększenie oferowanej rozdzielczości.


© ScienceVio

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2