reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 13 kwietnia 2018

Implant, który zmierzy jak wiele wypiłeś

Naukowcy z San Diego opracowali ciekawy sensor, który może samodzielnie pracować pod skórą, nieustannie mierząc poziom alkoholu w naszym ciele. Komunikacja i zasilanie go ma się odbywać drogą bezprzewodową.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali biosensor, w formie implantu. Jest to sensor o ultra-niskim poborze energii, który jest w stanie w sposób ciągły monitorować poziom alkoholu w organizmie.

Szczegóły opisano w publikacji pod tytułem: „A Sub-1 μW Multiparameter Injectable BioMote for Continuous Alcohol Monitoring”. Za pomiar poziomu stężenia alkoholu odpowiadać ma wbudowana matryca mikro-elektrod elektrochemicznych, zaprojektowanych specjalnie pod kątem wykrywania alkoholu.

Znalazła się tu też cewka, która ma odpowiadać za odbiór energii przesyłanej bezprzewodowo (RF). Drogą radiową następuje też komunikacja z tym małym sensorem, umieszczonym pod skórą.

Sensor ma wymiar zaledwie 1.5 na 0.85 mm. Jest on na tyle mały, że jest w stanie zmieścić się w szyjce większych igieł, co umożliwia jego zaimplementowanie pod skórą w sposób higieniczny, bez większych problemów.

Element pomiarowy składa się z trzech czujników, by wyeliminować błędy, mogące powstawać na skutek ruchu ciała oraz innych przemian chemicznych. Sensor więc zawiera w sobie elementy pomiarowe enzymów AOx (do właściwego pomiaru poziomu alkoholu), IrOx (do pomiaru pH) oraz jeszcze jeden, służący usuwaniu wpływu ‘tła’.

Układ opracowany został z wykorzystaniem procesu CMOS 65 nm. Całościowy pobór energii potrzebnej na pomiar to 0.97 uW. Zasilany może być drogą bezprzewodową np. z urządzeń noszonych, typu smart-zegarek. Komunikacja odbywa się na paśmie 985 MHz.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2