reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Technologie | 22 marca 2018

10-krotnie mniejsze zużycie energii dzięki technologii Eta Compute

Eta Compute to firma, która opracowała niezwykłą technologię, dzięki której możliwe będzie nawet 10-krotnie mniejsze zużycie energii, zwłaszcza w przypadku aplikacji ciągle aktywnych (np. w systemach uczenia się maszynowego).

Projektujesz elektronikę? Zarezerwuj 4 października 2018 roku na największą w Polsce konferencję dedykowaną projektantom, Evertiq Expo Kraków 2018. Przeszło 50 producentów i dystrybutorów komponentów do Twojej dyspozycji, ciekawe wykłady i świetna, twórcza atmosfera. Jesteś zaproszony, wstęp wolny: kliknij po szczegóły. © Evertiq
Nowe urządzenia mobilne i aplikacje brzegowe („edge”), które są lub muszą być ciągle aktywne, tudzież pozostawać w nieustannym stanie czuwania wymagają nowatorskich rozwiązań, które umożliwią ogólną redukcję zużywanej energii. Jednocześnie ważne jest, by nie ograniczać ich mocy obliczeniowej. Chodzi tu przede wszystkim o aplikacje związane z uczeniem się maszynowym oraz z funkcjami AI. Z pomocą przychodzi Eta Compute. Firma ta rewolucjonizuje systemy wbudowane, oferując rozwiązania, które umożliwią wyraźną redukcję zużywanej energii przez aplikację. Jak zapewnia producent, ich komponenty cechują się najniższym zużyciem energii na świecie, przy zachowaniu dobrej wydajności obliczeniowej. Różnica ta ma być nawet 10-krotna, w porównaniu do innych rozwiązań. To spora redukcja, która może znacznie wydłużyć żywotność aplikacji. W zakres oferty Eta Compute wchodzą różnego rodzaju nowoczesne rdzenie IP, zarówno analogowe, jak i cyfrowe, a także rdzenie CPU i układy klasy SoC. Zastosowaniem tych komponentów mają być głównie aplikacje mobilne, które realizują funkcje związane z nauką oraz AI. Związane jest to z nowym trendem „edge”, czyli przeniesieniem części zadań związanych z przetwarzaniem danych z chmury, na urządzenie, które te dane zbiera. Pomaga to odciążyć sieć i serwery pracujące w chmurze. Rozwiązania Eta Compute oparte są na nowatorskiej i unikalnej architekturze oraz metodologii, która umożliwia 10-krotną poprawę wydajności energetycznej, w porównaniu do istniejących i stosowanych obecnie rozwiązań. Zastosowane tu rozwiązania umożliwią pracę w różnych warunkach, które sprzyjają tej redukcji. Przykładem mogą być systemy, które umożliwiają pracę z napięciem, które spaść może do nawet 0.3 V. Technologia, która za tym stoi to DVS („dynamic voltage scaling”). Ma to być jedyna taka, komercyjnie dostępna technologia, która wspiera pracę komponentów przy zmiennym napięciu w szerokim zakresie. Sprawia to, że komponenty te są prawie niewrażliwe na zmiany napięcia (w zadanym zakresie). Zawarte tu rdzenie, oparte na M0+ oraz M3 (od ARM) mogą pracować z napięciami od 0.3 do 1.2 V. Dodatkowe elementy układu, takie jak RTC, DSP, czy AES również mają poprawnie pracować przy tak małych napięciach. Wydajność sięgać ma 80%, jak podaje producent. Niskie zużycie energii to jednak nie tylko wspomniane elementy. Spore oszczędności uzyskano też w innych podsystemach. Przykładem może być tu energooszczędny ADC, którego interfejs szeregowy wymaga jedynie 5 uW. Technologia DVS od Eta Compute wspiera także wiele innych rdzeni, np. tych odpowiedzialnych za funkcje bezpieczeństwa (szyfrowanie lub deszyfrowanie), przetwarzanie sygnałów, itp. Technologia ta może zostać zaimplementowana niemal do każdego procesu, bez konieczności jego modyfikacji, jak zapewniają twórcy.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 20 2020 13:46 V18.11.9-2