reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 06 lutego 2018

Pionowe microLED na giętkim podłożu

Nowa technologia f-VLED pozwala na tworzenie nowoczesnych wyświetlaczy microLED o dużych rozdzielczościach, sięgających nawet 1300 ppi. Oferują do tego większą żywotność i większą moc optyczną, niż obecne technologie.
Naukowcom z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii KAIST („Korea Advanced Institute of Science & Technology”) udało się opracować niezwykłą technologię. Chodzi tu o technologię ACF („anisotropic conductive film”) oraz między-łączeń.

Dzięki niej możliwe było stworzenie nowatorskiej metody naniesienia nieorganicznych, pionowo ‘rosnących’ elementów LED, na miękkim, giętkim podłożu. Taka metoda umożliwiła dodatkowo na stworzenie struktur LED o dużej gęstości. Całość ochrzczono mianem f-VLED, czyli „flexible vertical micro LEDs”.

Proces można opisać tak, że najpierw pobierane są elementy LED, a następnie w dokładnie wyznaczone miejsca są one nanoszone i wciskane (metodą kompresji) do warstwy ACF. Jako, że warstwa ACF zawiera w sobie nanocząsteczki przewodzące, VLED są jednocześnie transferowane dalej, będąc przyłączone do dolnej elastycznej warstwy. Jak zapewniają naukowcy, metoda ta pozwolić ma na tworzenie wyświetlaczy o dużej rozdzielczości.

Pierwszy prototyp udało się już stworzyć, choć nie cechuje się jeszcze oszałamiającą rozdzielczością, bo zaledwie 50 na 50 pikseli. Jednakże grubość tego prototypu to zaledwie 5 um. Moc optyczna (gęstość) kształtuje się w okolicach 30 mW/mm2, czyli 3-krotnie więcej, niż obecnie tworzone panele microLED. W stosunku do nich lepsza ma być także gospodarka cieplna i żywotność.

Naukowcy zapewniają jednak, że sama technologia może być wykorzystywana także zarówno z komponentami opartymi na GaN i GaAs, rozdzielczości jakie uda się osiągnąć sięgnąć mogą nawet 1300 ppi.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-2