reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander fediachov dreamstime.com Technologie | 04 października 2017

Nowa generacja odbiorników GNSS w urządzeniach codziennego użytku

GPS jest już standardem w smartfonach i wielu innych urządzeniach. Lecz pewną niedogodnością jest dokładność, ale teraz może się to zmienić. Co sądzicie o dokładności w ustalaniu pozycji do 1 cm? Rewolucja? To chyba dobre określenie.

Broadcom to czołowy producent, opracowujący nowe rozwiązania cyfrowe i analogowe do wielu zastosowań, skupiając się na łączności. Przed paroma dniami firma ogłosiła opracowanie nowego układu: dwupasmowego odbiornika GNSS, stworzonego z myślą o rynku konsumenckim. Układ oznaczono symbolem BCM47755. Co może wyróżniać ten układ? Tych cech jest kilka, lecz w oczy najbardziej rzuca się dokładność, z jaką może być wyznaczona pozycja urządzenia. Dzięki temu odbiornikowi możliwe będzie określenie pozycji z dokładnością do jednego centymetra. Jest to dokładność, którą do tej pory cechowały się jedynie specjalistyczne urządzenia, mające zastosowanie np. w geodezji. Dzięki nowemu układowi Broadcom, tak wysoką dokładnością będziemy mogli się cieszyć na co dzień. Nowy odbiornik miałby znaleźć swoje zastosowanie w urządzeniach przenośnych codziennego użytku, jak np. smartfony, tablety czy też urządzenia noszone. Pomagać w tym mają kolejne zalety omawianego komponentu: bardzo niskie zużycie energii (nowy odbiornik zużywać ma połowę tego, co układy poprzednich generacji tego producenta) oraz małe gabaryty. Wróćmy jednak jeszcze do samej precyzji. Wysoką dokładność, na poziomie jednego centymetra, udało się osiągnąć dzięki wspomnianej pracy dwupasmowej. Mowa tu możliwości wykorzystywania dwóch zakresów częstotliwości: L1/E1 oraz L5/E5. Możliwość wykorzystania obu tych częstotliwości pozwala na precyzyjniejsze ustalanie pozycji w czasie rzeczywistym, zarówno na otwartej przestrzeni, jak też w miejscach silnie zurbanizowanych. Dzięki wykorzystaniu tych dwóch częstotliwości możliwe było też zredukowanie zużycia energii, co pozwala na bardzo długą pracę w aplikacjach mobilnych. Większa dokładność w ustalaniu pozycji ma otworzyć nowe drogi do wykorzystania nawigacji satelitarnej w codziennym użytkowaniu. Przykładem mogą być nowe systemy asystowania kierowcy (np. asystent pasa ruchu lub też usprawnienie nawigacji, gdyż system będzie wiedział, na którym dokładnie pasie znajduje się samochód), czy też systemy rzeczywistości rozszerzonej. Możliwe będzie sprawniejsze analizowanie ruchu, korków itd. W środku znajdziemy także elementy odpowiadające za sprawne przetwarzanie sygnałów, co ma wpłynąć na sprawniejsze wykorzystanie układu odbiornika w gotowych aplikacjach. W środku siedzi, oprócz dedykowanego odbiornika GNSS, także dwurdzeniowy hub sensoryczny ARM CM4-CM0 (układ CPU w konfiguracji big.LITTLE, składający się z ARM (32-bit) Cortex-M4F (CM4), oraz Cortex-M0 (CM0), oba w technologii 28 nm). Układ ma dodatkowo wspierać szeroką gamę standardów:
  • GPS - L1 C/A
  • GLONASS - L1
  • BeiDou (BDS) - B1
  • QZSS - L1
  • Galileo (GAL) - E1
  • GPS - L5
  • Galileo - E5a
  • QZSS - L5
Do komunikacji z układem wykorzystać będzie można takie interfejsy jak: SPI, UART czy BSC (kompatybilny z I2C). Oferowany ma być w obudowie WLBGA (77). Pierwsze próbki nowego odbiornika można już zamawiać. © Broadcom
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2