reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Bluetooth SIG Technologie | 09 sierpnia 2017

Bluetooth Mesh - rewolucja w komunikacji M2M

Grupa Bluetooth SIG ogłosiła niedawno wprowadzenie wsparcia sieci o topologii kratowej w standardzie Bluetooth. Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania?

Dzięki nowemu rozwiązaniu urządzenia pracujące z protokołem Bluetooth zyskały możliwość komunikacji many-to-many, od tej pory więc można mówić nie o połączeniu dwóch urządzeń celem transmisji danych, bądź też wielu urządzeń z jednym, jak miało to miejsce w przypadku Bluetooth Smart, a całej sieci, w której punkty komunikują się na zasadzie 'każdy z każdym'. Rozwiązanie, można powiedzieć, idealne np. dla inteligentnych budynków, fabryk i innych aplikacji IoT.

Jak to działa?

Sieć Bluetooth Mesh składa się z węzłów przekaźnikowych, których zadaniem jest przekazywanie informacji oraz z mniejszych węzłów (np. sensorów, beaconów itp., zwanych także 'Friends'), które kontaktują się z nimi okresowo, za pomocą mechanizmu 'friendship'. Maksymalna liczba elementów obecnych w jednej sieci Bluetooth Mesh wynosi 32 767 (przy czym każdy z węzłów stanowi przynajmniej jeden element), jednak Bluetooth SIG przyznaje, iż w realnych aplikacjach liczba ta spada zwykle do pojedynczych tysięcy. Przepustowość sieci opartej na urządzeniach BLE wynosić ma 1 Mb/s, jednak nie wiemy na razie, na ile będzie ona w stanie zaspokoić potrzeby tysięcy urządzeń nieustannie komunikujących się ze sobą. Mark Powell, executive director Bluetooth SIG twierdzi, że wprowadzenie wsparcia dla komunikacji meshowej przyniesie podobną rewolucję, jaką było wprowadzenie standardu BLE. Nowe rozwiązanie pozwala bowiem na tworzenie sieci o znacznie większej skali, niż przy wykorzystaniu standardowej komunikacji pomiędzy pojedynczymi urządzeniami, która ograniczona była zasięgiem sygnału. Dzięki niemu możliwe będzie przesyłanie sygnałów pomiędzy tysięcami urządzeń tworzących jedną wspólną sieć, także tych pochodzących od różnych producentów, którzy do tej pory musieli decydować się na inne rozwiązania w celu stworzenia sieci meshowej. Sieci oparte na topologii kratowej nie są jednak dostępne wyłącznie dla urządzeń wspierających najnowszy standard Bluetooth 5.0. Bluetooth mesh networking kompatybilny jest bowiem ze standardem BLE, a także Bluetooth od wersji 4.0 wzwyż. Do prac nad standardem Bluetooth Mesh przyczyniła się m.in. krakowska spółka Silvair, która przewodziła grupie roboczej utworzonej przez Bluetooth SIG, a której zadaniem było opracowanie podwalin nowego standardu. Specyfikacja Bluetooth Mesh udostępniona została przez Bluetooth SIG pod tym adresem.
Załaduj więcej newsów
April 15 2021 09:56 V18.15.43-1