reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nickondr dreamstime.com Technologie | 27 lipca 2017

PolarFire FPGA z nowoczesnymi rozwiązaniami sieciowymi Tamba

Układy FPGA rodziny PolarFire wzbogacono o nowoczesne, szybkie rdzenie IP Ethernet 10G/40G, oferujące nie tylko dużą przepustowość, ale także wysoki poziom bezpieczeństwa i niższe zużycie energii. Układy te można więc wykorzystać w aplikacjach przemysłowych, ale też militarnych.

Microsemi Corporation oraz Tamba Networks podjęły współpracę, której efektem jest stworzenie nowego układu FPGA, oferującego nowoczesne rozwiązania sieciowe Ethernet 10G. Nowy układ ochrzczono mianem PolarFire. Układ wykorzystywać ma najnowsze rozwiązania obu producentów. Microsemi oferuje swoje niezawodne, wydajne i bezpieczne rozwiązania FPGA, z kolei Tamba oferuje swoje technologie sieciowe. W tym przypadku są to nowoczesne rdzenie IP przeznaczone do obsługi sieci oraz dedykowane kontrolery ‘media-access’ (MAC). W porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych (MAC), rdzenie Tamby są o połowę mniejsze i dwukrotnie szybsze. Wbudowanie ich w układy FPGA PolarFire ma dodatkowo obniżyć koszty sekcji sieciowej, co w efekcie wpłynie też na cenę samego komponentu. Jednocześnie udało się poprawić bezpieczeństwo i dodać kilka nowych funkcji, oferowanych przez FPGA. Architektura FPGA PolarFire wzbogaciła się tym samym o nowe rdzenie Interlaken oraz Etherne MAC 10G/40G. Pracować mają z częstotliwościami odpowiednio 160 i 320 MHz. Rdzenie te oferować mają niezwykle małe opóźnienia i wysoką elastyczność. Łącząc to z nowoczesną, energooszczędną architekturą Microsemi, udało się stworzyć bloki Ethernet 10G, zużywające o 50% mniej energii, w porównaniu do starszych lub konkurencyjnych rozwiązań.
Jednym z priorytetów przy projektowaniu układów FPGA PolarFire było zaoferowanie naszym klientom jak najlepiej zoptymalizowanych (pod względem kosztów) rozwiązań Ethernet 10 GbE – Ted Speers, Microsemi.
Według wyliczeń IHS Ethernet Switch Quarterly Market Tracker, wykorzystanie portów 10G ma znacznie wzrosnąć, z 32 milionów w 2016 roku do nawet 100 milionów w 2021 roku. Wzrost liczby przełączników Ethernet kształtować ma się podobnie, z 7 milionów do 12 milionów. PolarFire FPGA ma znaleźć zastosowanie w wielu różnych aplikacjach z rynku komunikacyjnego, w tym: punkty dostępowe, routery („Network Edge”), urządzenia sieci Metro/DCI, infrastruktury mobilnej, moduły sieci światłowodowych, aplikacje nadające sygnał video, itd. Układ ten nada się także do bardziej wymagających aplikacji, obejmujących urządzenia z branży lotniczej czy militarnej. Układ wspiera nowoczesne rozwiązania w kwestii bezpieczeństwa. Dzięki temu możliwe będzie tworzenie aplikacji, gdzie wymaga się wysokiego poziomu zabezpieczeń, mocnego szyfrowania, itd. PolarFire wspierać ma urządzenia sterujące, kontrolne, systemy radarowe i elektroniczny sprzęt wojskowy, przeznaczony do działań wojennych. Oprócz tego, producent zapewnia, że układ świetnie nada się też do innych nowoczesnych aplikacji komercyjnych i konsumenckich. Przykładem mogą być systemy automatyki przemysłowej, systemy wizyjne maszyn, systemy analityczne, przetwarzanie obrazu i video, itd. PolarFire ma być więc atrakcyjną i korzystną propozycją dla inżynierów, tworzących rozwiązania sieciowe, gdzie szuka się zwiększenia przepustowości, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów nowych rozwiązań i zredukowaniu wydatków operacyjnych. Tamba jest bardzo zaangażowane w tworzenie transceiverów dla PolarFire i ich fizycznych (pod)warstw (PCS), zapewniających moduły szyfrujące 64b66b/64b67b dla Ethernet i Interlaken. Tamba dodatkowo pomogła inżynierom z Microsemi zmodyfikować ich istniejące enkodery 64b66b by mogły pracować z opóźnieniem determistycznym. Dzięki temu uzyskano wsparcie dla interfejsu CPRI („Common Public Radio Interface”) w opcjach 7b, 8 i 9. Nowe układy FPGA PolarFire, z wbudowanymi rozwiązaniami sieciowymi Tamby są już dostępne. Warto jednak wspomnieć, że rodzina PolarFire ma już kilka miesięcy, bez rozwiązań Tamby. Pierwsze FPGA tej rodziny pojawiły się w lutym tego roku. PolarFire miały sprawić, że inżynierowie spojrzą na FPGA na nowo. Są to pierwsze nieulotne układy FPGA na rynku, zapewniając większą wydajność i oszczędności kosztów, w porównaniu do rozwiązań opartych na FPGA z pamięciami SRAM. Komponenty tej rodziny oferują też niezwykle szybkie układy SerDes o przepustowości 12.7 Gbps, dużą liczbę elementów logicznych, a także spore oszczędności w kwestii zużywanej energii.
reklama
Załaduj więcej newsów
May 27 2021 14:20 V18.18.11-2