reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Pixabay Technologie | 03 lipca 2017

Czytniki RFID – co warto sprawdzić przed zakupem?

Obecnie istnieje możliwość wyboru spośród wielu różnych częstotliwości i interfejsów obsługiwanych przez czytniki RFID. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić wszystkie parametry czytnika, aby móc dobrać urządzenie do odpowiednio potrzeb.

Częstotliwość pracy

Istnieją trzy główne częstotliwości pracy czytników RFID:
  • 125 kHz (pasmo LF)
  • 13,56 MHz (pasmo HF)
  • 868 MHz (pasmo UHF)
Pierwszy i najważniejszy parametr, który należy rozważyć przy zakupie czytnika. Częstotliwość pracy ma największy wpływ na odległość odczytu. Na przykładu czytnik UHF może odczytać informacje z odległość kilku metrów. Czytniki pracujące w pasmach HF i LF cechuje odległością odczytu 5-15 cm. Czytniki UHF są przeznaczone przede wszystkim do systemów zarządzania magazynami, natomiast czytniki LF i HF wykorzystuje się głównie w śledzeniu osób, sprawdzaniu obecności oraz w zastosowaniach typu „elektroniczny portfel”.

Antena w etykiecie

Decydujący wpływ na odległość odczytu ma cewka anteny, np. etykiety z kartami ISO typu clamshell mają najlepszy zasięg odczytu do ok. 20 cm. Czytniki HF opierają się na antenach wykonanych na wytrawionych płytkach PCB – odległości odczytu 15-20 cm. Etykiety HF (np. w technologii Mifare) lepiej nadają się do zastosowań związanych z bezpieczeństwem, ponieważ zapewniają bezpieczne uwierzytelnianie, podczas gdy etykiety 125 kHz (np. Unique AKA EM4002) stosują unikalne kody 64-bitowe zaprogramowane fabrycznie podczas produkcji. Kod może zostać z łatwością zapisany w specjalnej pamięci etykiety, przez co oryginalna etykieta zostanie sklonowana.

Interfejs/protokół komunikacyjny

Różne czytniki wykorzystują różne interfejsy czy protokoły komunikacyjne. Najbardziej rozpowszechnionymi obecnie interfejsami są RS232 i USB, ale można także znaleźć czytniki z Wiegand26, I2C lub RS485. Dostępne są nawet interfejsy jednoprzewodowe (DALLAS). Przed zakupem zawsze należy sprawdzić interfejs i protokół komunikacyjny danego czytnika. Warto także zwrócić uwagę na protokół - dostępne są np. HID, wirtualny port szeregowy UART przez emulację portu USB.

Pamięć wewnętrzna

Niektóre czytniki RFID posiadają pamięć wewnętrzną i mogą pracować niezależnie przez uruchamianie blokady elektrycznej. Takie czytniki RFID pracują głównie w paśmie LF, mają wyższy stopień ochrony IP i są przeznaczone do montażu na zewnątrz.
Artykuł uzyskany dzięki uprzejmości © SOS Electronic
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
August 10 2022 13:14 V20.7.6-1