reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© janaka dharmasena dreamstime.com_technical Technologie | 10 maja 2017

LoRa – technologia korzyści

Badania przeprowadzone przez Machina Research wskazują, że do 2025 r. na świecie będzie 27 miliardy podłączonych urządzeń o łącznej wartości 3 bilionów dolarów. Część z nich skorzysta z technologii wąskopasmowej, jaką jest LoRa. Podstawą do tego są możliwości rynkowe oraz korzyści dla przedsiębiorców i konsumentów.

Jak działa LoRa? LoRa to rozległa wąskopasmowa technologia bezprzewodowej transmisji danych. Umożliwia łączenie wielu aplikacji w tej samej infrastrukturze sieciowej, którą można rozwijać poprzez podłączanie kolejnych urządzeń. Jest zoptymalizowana pod kątem minimalnego poboru energii i zapewnia dwukierunkową transmisję danych o zasięgu do 5 km w terenie zabudowanym i nawet do 15 km poza nim. Urządzenia zasilane są bateryjnie lub za pomocą akumulatorów. Transmisja danych możliwa jest dzięki protokołom zapewniającym bezprzewodowe przesyłanie małych ilości danych z urządzenia do Internetu, chmury lub serwera. Przy czym prędkość transmisji zależy od długości komunikatu. Dwukierunkowa komunikacja pozwala zarówno na odbieranie komunikatów, jak i na przesyłanie ich z urządzeń, a także na ustawianie konfiguracji urządzenia. Przykładem mogą być tu czujniki, wysyłające wyniki pomiarów. Za bezpieczeństwo przesyłanych danych przed nieautoryzowanym dostępem odpowiada protokół szyfrowania AES. Jakie korzyści daje LoRa? Najważniejsze korzyści rozwiązania LoRa to:
  • Niski pobór mocy: protokół LoRaWAN został opracowany specjalnie z myślą o niskim zapotrzebowaniu na energię. Pozwala na działanie baterii do 10 lat w zależności od aplikacji. Jest to możliwe dzięki dostosowywaniu mocy nadajnika i prędkości transmisji do bieżących warunków.
  • Szeroki zasięg: nawet do kilkunastu kilometrów, co jest przewagą nad Bluetoooth’em i WiFi, które znajdują zastosowanie przy komunikowaniu na małe odległości.
  • Niski koszt użytkowania: nie wymaga inwestycji w infrastrukturę, ponieważ opiera się na nielicencjonowanych pasmach częstotliwości. Ponadto do sieci można podłączyć dużą ilość urządzeń.
  • Otwarty standard: umożliwia interoperacyjność między aplikacjami, dostawcami rozwiązań IoT i operatorami telekomunikacyjnymi, co pozwala na sprawne wdrożenie systemu. Dodatkowym plusem w odróżnieniu od innych powszechnie dostępnych standardów transmisji bezprzewodowej jest możliwość tworzenia sieci prywatnych.
Zalety rozwiązanie LoRa sprawiają, że idealnie sprawdza się ono w zastosowaniach wykorzystywanych w inteligentnych miastach np. jako rozwiązanie komunikacyjne, aplikacjach internetu rzeczy np. do realizacji niskoprzepustowej transmisji danych, a także w produktach automatyki przemysłowej, gdzie może usprawnić monitoring. Zdobyte w ten sposób informacje mogą pomóc w optymalizacji procesów zgodnie z metodologią Lean Six Sigma. Ponadto otwartość sieci LoRa sprzyja praktycznym zastosowaniom w rozwiązaniach biznesowych na rynku energii czy usług sektora publicznego. Warto dodać, że możliwości oszczędności udoskonalanych procesów oraz tworzenia nowego rodzaju produktów i usług w oparciu o technologię LoRa przynoszą wymierne korzyści. Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości firmy © Grinn. Źródło badań: Machina Research; Semtech 2017
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
May 12 2020 12:15 V18.6.4-2