reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NXP Technologie | 17 marca 2017

Pierwsze tak nowoczesne i jednocześnie bogate procesory w technologii FD-SOI

FD-SOI to przyszłość procesorowych układów scalonych. Niesie ze sobą kilka znaczących korzyści nad CMOS. NXP już chce wykorzystać korzyści płynące z tej technologii w swoich najnowszych procesorach z rodziny i.MX 8.

NXP przedstawiło informacje o swojej nowej, nowoczesnej rodzinie procesorów i.MX 8. Jest to rodzina procesorów, która posiadać ma mieć wbudowane nowoczesne funkcje i zbudowana w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Jedną z tych technologii ma być FD-SOI, technologia przyszłości, jak to jest czasem określana. Technologie SOI, czyli krzem na izolatorze (Silicon-On-Insulator) wprowadzać ma znaczące korzyści nad technologia CMOS. Wśród nich wymienić można:
 • mniejsze pojemności pasożytnicze,
 • lepsza kontrola nad strukturami p i n,
 • większa wydajność przy tym samym napięciu (VDD) i możliwość pracy z niższymi napięciami,
 • mniejszy wpływ temperatury na działanie układu,
 • mniejsze problemy „antenowe”,
 • mniejsza upływność prądu, co wpływa na poprawę wydajności energetycznej,
 • większa niezawodność i wytrzymałość na promieniowanie,
 • ogólna wyższa efektywność układu, dzięki większej gęstości.
FD-SOI jest najnowszą wersją technologii SOI, która pozwala na osiąganie jeszcze lepszych wyników wydajnościowych, jak również większą wytrzymałość całej konstrukcji. Dzięki tej technologii możliwa ma być jeszcze efektywniejsza praca zarówno przy małym obciążeniu, jak i przy nagłym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową, jak zapewnia NXP. Sercem nowych procesorów mają być jednostki ARM, zbudowane w oparciu o wspomnianą technologię: ARM Cortex-A35 oraz ARM Cortex-M4F. Układy te wspierane są przez jednostkę Tensilica HiFi 4 DSP. Całość jest nie tylko wydajna, ale i wysoce niezawodna, co potwierdza zdobycie certyfikatów motoryzacyjnych o restrykcyjnych wymaganiach (ASIL-B). Na tą niezawodność wpływają także wbudowane funkcje, takie jak ECC, czyli system korekcji błędów, zastosowany przy interfejsie z pamięciami DDR3L. Dzięki zmniejszonemu SER oraz większej odporności na efekt zatrzaskowy („latch-up”), za co odpowiada wspomniana technologia FD-SOI, procesory te mogą pochwalić się spełnieniem wymagań dla SIL-3. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii chroniących układ przed nieprawidłową pracą, procesory te mogą pracować w najbardziej wymagających aplikacjach, gdzie liczy się niezawodność, która wpływa na bezpieczeństwo maszyn i ludzi. Mogą znaleźć zastosowanie w przemyślne, jak również w motoryzacji. Świetnie radzą sobie z obsługą zaawansowanej grafiki, z przetwarzaniem obrazu (z kamer), dźwięku i głosu. Ponadto, dzięki wysokiej wydajności obliczeniowej, mają doskonale nadawać się do takich aplikacji jak: automatyka przemysłowa, HMI, kontrola nad maszynami, robotyka, sterowanie budynkiem, aplikacje telematyczne, itd. Rodzina dzielić się ma na trzy grupy, ze względu na ilość najmocniejszych jednostek: 64-bitowych Cortex-A35:
 • i.MX 8QuadXPlus (4 rdzenie A35, 4 shadery GPU),
 • i.MX 8DualXPlus (2 rdzenie A35, 4 shadery GPU).
 • i.MX 8DualX (również 2 rdzenie, ale nieco słabsze GPU – 2 shadery).
W każdym układzie znajdziemy także wspomniany rdzeń Cortex-M4F, VPU oraz HiFi 4 DSP. Komponenty pierwszych dwóch grup na rynku pojawić się mają w trzecim kwartale 2017 roku.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
August 05 2020 00:04 V18.8.2-2