
© Evertiq
Komponenty |
Pojedyncza struktura LED zmieniająca kolor w zakresie od 460 do 650 nm
Nowa technologia LED młodej firmy pozwoli na znaczną redukcję diod LED, mogących emitować różne kolory. Pozwoli ona na generowanie różnych kolorów z pojedynczej struktury LED. Lecz to dopiero wstęp do tego, co pragnie stworzyć Ostendo Technologies.
Pewnej młodej firmie, Ostendo Technologies udało się stworzyć monolityczną strukturę LED, która jest w stanie świecić w różnych kolorach, w zakresie od 460 do 650 nm, czyli od czerwonego po niebieski, do białego. Ma to być jeden z elementów większego projektu do którego przymierza się wspomniana firma.
Chcieliby oni stworzyć specjalne wyświetlacze, mogące wyświetlać hologramy 3D, wprost z pojedynczego scalaka. Układy takie mają być tworzone standardowymi metodami. Aby jednak osiągnąć wysoki poziom szczegółów trzeba by skorzystać z odpowiedniego projektora, który cechować się ma wysoką rozdzielczością. Jednakże, w scalaku który ma pracować w urządzeniach przenośnych typu smartfon, trzeba by znacząco zmniejszyć rozmiar pojedynczego piksela.
W tym celu inżynierowie z Ostendo Technologies stworzyli taką strukturę świetlną, która jest w stanie zmieniać kolor. Pozwoli to na zmniejszenie piksela nawet 4-krotnie, gdyż do wyświetlenia koloru nie będzie potrzeby stosowania oddzielnych struktur/elementów LED.
© AIP Advances
Szczegóły tej technologii opisano w publikacji pod tytułem „Growth of monolithic full-color GaN-based LED with intermediate carrier blocking layers”, która ukazała się w AIP Advances. Opisano tam nie tylko sam proces uzyskiwania takich komponentów, ale również szczegóły działania. W skrócie można powiedzieć, że element taki składa się z kilku warstw, które powodują świecenie, w zależności od natężenia płynącego prądu.
Aktywny region składa się z szeregu poszczególnych warstw (oparte na GaN), które odpowiadać mają za generowanie poszczególnego koloru, a pomiędzy nimi umieszczono specjalne bariery kwantowe (z różnych wariacji AlGaN). Odpowiednia budowa pozwoliła na wygodną kontrolę nad warstwami, co powoduje, że można precyzyjnie uzyskać dany kolor generowanego światła.
© AIP Advances
Dzięki temu, po podaniu natężenia prądu o wartości od 5 do 400 mA można uzyskać kolory od czerwonego do niebieskiego. Udało się przy tym zachować w miarę równomierną jasność, z niewielką przewagą niebieskiego, do słabszego czerwonego. Najsłabiej jednak świecą kolory pośrednie.
Niemniej jednak ta technologia może nieść ze sobą olbrzymi potencjał, nie tylko w technologii diod LED. Pozwoli to też na dalsze zmniejszanie gabarytów diod LED, które będą mogły świecić na niemal dowolny kolor.

