reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 27 stycznia 2017

Pojedyncza struktura LED zmieniająca kolor w zakresie od 460 do 650 nm

Nowa technologia LED młodej firmy pozwoli na znaczną redukcję diod LED, mogących emitować różne kolory. Pozwoli ona na generowanie różnych kolorów z pojedynczej struktury LED. Lecz to dopiero wstęp do tego, co pragnie stworzyć Ostendo Technologies.
Pewnej młodej firmie, Ostendo Technologies udało się stworzyć monolityczną strukturę LED, która jest w stanie świecić w różnych kolorach, w zakresie od 460 do 650 nm, czyli od czerwonego po niebieski, do białego. Ma to być jeden z elementów większego projektu do którego przymierza się wspomniana firma.

Chcieliby oni stworzyć specjalne wyświetlacze, mogące wyświetlać hologramy 3D, wprost z pojedynczego scalaka. Układy takie mają być tworzone standardowymi metodami. Aby jednak osiągnąć wysoki poziom szczegółów trzeba by skorzystać z odpowiedniego projektora, który cechować się ma wysoką rozdzielczością. Jednakże, w scalaku który ma pracować w urządzeniach przenośnych typu smartfon, trzeba by znacząco zmniejszyć rozmiar pojedynczego piksela.

W tym celu inżynierowie z Ostendo Technologies stworzyli taką strukturę świetlną, która jest w stanie zmieniać kolor. Pozwoli to na zmniejszenie piksela nawet 4-krotnie, gdyż do wyświetlenia koloru nie będzie potrzeby stosowania oddzielnych struktur/elementów LED.


© AIP Advances

Szczegóły tej technologii opisano w publikacji pod tytułem „Growth of monolithic full-color GaN-based LED with intermediate carrier blocking layers”, która ukazała się w AIP Advances. Opisano tam nie tylko sam proces uzyskiwania takich komponentów, ale również szczegóły działania. W skrócie można powiedzieć, że element taki składa się z kilku warstw, które powodują świecenie, w zależności od natężenia płynącego prądu.

Aktywny region składa się z szeregu poszczególnych warstw (oparte na GaN), które odpowiadać mają za generowanie poszczególnego koloru, a pomiędzy nimi umieszczono specjalne bariery kwantowe (z różnych wariacji AlGaN). Odpowiednia budowa pozwoliła na wygodną kontrolę nad warstwami, co powoduje, że można precyzyjnie uzyskać dany kolor generowanego światła.


© AIP Advances

Dzięki temu, po podaniu natężenia prądu o wartości od 5 do 400 mA można uzyskać kolory od czerwonego do niebieskiego. Udało się przy tym zachować w miarę równomierną jasność, z niewielką przewagą niebieskiego, do słabszego czerwonego. Najsłabiej jednak świecą kolory pośrednie.

Niemniej jednak ta technologia może nieść ze sobą olbrzymi potencjał, nie tylko w technologii diod LED. Pozwoli to też na dalsze zmniejszanie gabarytów diod LED, które będą mogły świecić na niemal dowolny kolor.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-2