© piro4d PIXABAY
Technologie |
Nowe zastosowania czujników Bosch dla IoT
Każdy układ i czujnik jest obecnie tworzony z myślą o rynku internetu rzeczy. Jest to najbardziej dynamicznie rozwijający się światowy sektor nowych technologii, którego wartość w roku 2021 przekroczy 1.6 mld USD. Firma Bosch światowy lider w produkcji czujników, w tym MEMS, chce mocniej zintegrować oba światy.
Postęp technologiczny w przetwarzaniu danych, technologiach radiowych, w mikroelektromechanicznych czujnikach (MEMS) i miniaturyzacji, umożliwił niezliczone korzyści dla użytkowników. Czujniki są dzisiaj obecne w każdym urządzeniu. Są mięśniami i zmysłami nowych systemów bezpieczeństwa, znajdują zastosowanie w medycynie, sporcie, elektronice użytkowej i samochodowej, w urządzeniach mobilnych, platformach bezzałogowych, budynkach inteligentnych, systemach VR czy konsolach do gier.
Niedawno firma Bosch zaprezentowała kilka innowacyjnych rozwiązań ze świata IoT i MEMS.
System poprawy bezpieczeństwa w samochodach
Bosch opracował m.in. adapter Retrofit eCall IoT, w który można wyposażyć każdy samochód. Urządzenie działa tak jak zaawansowane systemy obsługi głosowej opracowane przez firmy General Motors – On-Star i Ford – Sync. W razie wypadku, pojazd wyposażony w urządzenie Retrofit eCall IoT jest w stanie szybko i automatycznie skontaktować się ze służbami ratunkowymi, przyspieszając ich przyjazd, a tym samym zwiększając szanse na przeżycie osób poszkodowanych.
© BOSCH
Retrofit eCall IoT, to inteligentne urządzenie, które wykorzystuje czujniki przyspieszenia oraz wbudowane inteligentne algorytmy w celu wykrycia zdarzenia drogowego. Montowane jest w gnieździe zapalniczki. Po wykryciu kolizji, urządzenie przesyła dane do centrum operacyjnego (poprzez smartfona), które podejmuje decyzje, co należy dalej zrobić – czy zadzwonić po pomoc drogową, a może wezwać służby ratunkowe.
Opracowane urządzenie posiad również usługę Concierge, która pozwala na rezerwację hotelu czy znalezienie restauracji.
Kontrola dostaw w procesie logistycznym
TDL (Transport Data Logger) to innowacyjne urządzenie, które zapewnia przejrzystość w całym łańcuchu dostaw. Posiada ono szereg specjalnych czujników, które monitorują i rejestrują m.in. temperaturę, wilgotność, nachylenie, lokalizację a nawet wstrząsy. Może być dołączany do przesyłek zawierających wrażliwe towary lub na przykład o dużej wartości. Kiedy przesyłka dotrze do odbiorcy, może on w łatwy sposób, przy użyciu aplikacji na smartfona, odczytać wszystkie zarejestrowane parametry. TDL sprawia, że proces dostarczania towarów jest przejrzysty i identyfikowalny.
Szybki rozwój aplikacji dla IoT
Aby zaoszczędzić czas przy powstawaniu projektów dla Internetu Przedmiotów, Bosch stworzył platformę XDK (Cross Domain Development Kit). XDK to platforma rozwojowa all-in-one, która zawiera zarówno sprzęt jak i oprogramowanie. XDK posiada 8 akcelerometrów typu MEMS, magnetometr, żyroskop oraz czujniki wilgotności, ciśnienia, temperatury, akustyczne i światła. Zestaw wyposażono w opcje łączności Bluetooth 4.0 LE i WiFi, mikrokontroler ARM Cortex-M3, zintegrowane anteny, slot na karty micro SD oraz akumulator.
Cross Domain Development Kit, to narzędzie do szybkiego prototypowania, które pozwala projektantom wprowadzić szybko i łatwo swoje projekty w świat IoT. W celu zaspokojenia coraz szerszych potrzeb, Bosch wyposażył XDK w trzy nowe funkcje. Pierwsza to nowa opcja łączności o szerokim i dalekim zasięgu (LoRaWAN), którą można połączyć urządzenia IoT w odległości nawet 40 km od siebie, pobierając przy tym bardzo mało mocy (co związane jest z wolną transmisją danych).
Druga funkcja to czujnik podczerwieni, który wykrywa na odległość cieplejsze obszary. Może również służyć jako detektor ruchu np. ludzi lub innych ciepłych obszarów. A trzecią, stanowi dodatkowy czujnik temperatury, który uzupełnia zakres pracy czujnika podczerwieni, co może okazać się przydatne w zastosowaniach przemysłowych.
W ramach społeczności XDK projektanci mogą dzielić się wiedzą, doświadczeniami, kontaktami oraz wspólnie rozwijać nowe pomysły i przygotowywać projekty.


