reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Komponenty | 16 stycznia 2017

Dźwiękowe OLED

Dźwięk prosto z obrazu – taką technologię pokazano CES. Nowa technologia paneli OLED pozwala na bezpośrednie, samodzielne generowanie dźwięków, bez tradycyjnych głośników.
Na targach CES można zobaczyć wiele ciekawych rozwiązań. Niektóre bardziej standardowe, a niektóre szalone, czy wręcz nieprawdopodobne. Do tej ostatniej grupy można byłoby chyba zaliczyć to, co przedstawili wspólnie Sony oraz LG.

Pokazali oni panel OLED, który jest w stanie wibrować - emitować dźwięki. Technologię tą nazwano CSO - Crystal Sound OLED. Jak wiemy, OLED potrafią dać świetny, czysty, ostry obraz (nie wymagają podświetlenia, co wpływa na wysoki kontrast), ale są też elastyczne.

Są więc w stanie wytrzymać wibracje. Panele CSO są zapewne wyposażone w odpowiednio stworzone przetworniki piezoelektryczne, umieszczone pod taflą OLED. Te, odpowiednie wibrując, przekazują drgania do ekranu, a ten z kolei pozwala to przekształcić w wyraźny, słyszalny dźwięk.

Co więcej, nie jest to dźwięk słabej jakości. Dźwięk ma być wyraźny, czysty i głęboki, nawet w porównaniu do tradycyjnych zewnętrznych głośników. Technologia ta ma być wdrożona do nowoczesnych telewizorów już w tym roku (2017), jak podają twórcy.

Już więc niedługo na sklepowych półkach pojawić się mogą telewizory, z których dźwięk będziemy słyszeć nie z tylnych małych głośników, a bezpośrednio i dosłownie z ekranu. W tej sposób produkowane miałyby być głównie dźwięki wysokiej częstotliwości. Te niższe miałyby jednak nadal być generowane przez zewnętrzne głośniki wspierające.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1