
© Evertiq
Komponenty |
Wysoce konfigurowalny uniwersalny kontroler LCD/TFT
Polska firma z Bytomia nieustannie wzbogaca swoją ofertę. Niedawno przedstawiono nowy, wszechstronny i wysoce konfigurowalny kontroler dla wyświetlaczy LCD/TFT, w formie gotowego rdzenia.
Firma Digital Core Design zaprezentowała swoje najnowsze rdzenie IP, oznaczone symbolem DBLCD32. Jest to wysoce konfigurowalny uniwersalny kontroler wyświetlaczy LCD/TFT, mający znaleźć zastosowanie w wielu różnych aplikacjach i branżach, jak zapewniają twórcy.
W rdzeniach można ustawić parametry synchronizacji pionowej i poziomej. Zegar dla pikseli może wykorzystywać główny sygnał zegarowy odpowiednio podzielony, bądź wykorzystać zewnętrzny sygnał zegarowy. Parametry te mają w pełni konfigurowalne, podobnie jak z ustawieniami związanymi z polaryzacji.
Kontroler ten wyposażono ponadto w dedykowany interfejs DMA z funkcją master, dzięki czemu możliwy będzie bezpośredni dostęp do bufora ramki (framebuffer), gdy układ zostanie odpowiednio sprzęgnięty z pamięcią systemową. Wbudowany kontroler DMA posiadać ma też konfigurowalną pamięć FIFO, co ma przyczynić się do zwiększenia przepustowości gotowego rozwiązania i poprawić wydajność.
Dane przechwycone przez interfejs DMA mogą być sprawnie przekonwertowane na odpowiedni 24-bitowy sygnał RGB, zależnie od wybranego trybu. A dostępne są trzy: 24-bitowe TrueColor, 16-bitowe HighColor (5-6-5) oraz indeksowany tryb 8-bitowy. Ma być też teoretycznie wspierany tryb 32-bitowy, jednak dodatkowe bity są ignorowane. Możliwa jest też praca w kilku innych, różnych paletach.
Rdzeń ma wspierać także mechanizm przewracania stron, co pozwoli wykorzystywać wielokrotne buforowanie, bez pojawiania się niepożądanych efektów. Do dyspozycji projektantów oddano też programowalne przerwania, mogące być powiązane z funkcjami synchronizacyjnymi lub funkcjami DMA. Rdzeń pracować może w systemach „little endian” oraz „big endian”.
Całość została tak stworzona, by stać możliwie jak najlepszym kontrolerem o wszechstronnych możliwościach, który będzie można łatwo dostosować do konkretnych potrzeb i zoptymalizować gotową aplikację.