reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 27 września 2016

Optymalizer dla łańcuchów komórek PV

Jak wyciągnąć jeszcze więcej energii z paneli fotowoltaicznych? Można wykorzystać nowatorski układ od Maxim, który nie tylko zwiększy efektywność paneli, ale poprawi ich żywotność.
Firma Maxim Integrated opracowała ciekawy i innowacyjny układ, mający stanowić optymalizer dla łańcuchów złożonych z pojedynczych komórek (modułów) PV (fotowoltaicznych). Są to wysoce zintegrowane konwertery DC/DC, mające zastąpić tradycyjnie stosowane diody „objazdowe” („bypass”).

Zastępując każdą z tych diod, układ MPPT ma poprawić efektywność danych sekcji ogniw fotowoltaicznych, a tym samym znacząco poprawić ilość produkowanej energii. Każdy z łańcuchów będzie w stanie samodzielnie gromadzić energię, niezależnie od pozostałych w swoich własnym rytmie, co zwiększy efektywność nie tylko danej sekcji, ale też całego panelu. Sekcje o gorsze wydajności w danym momencie nie będą bowiem oddziaływać na te, pracujące z większą mocą.

Wynikać to może bowiem z warunków pogodowych, budowy samych ogniw, czy też sytuacji wokół paneli, jak np. przesuwający się cień. Jest bardzo prosty w wykorzystaniu. Jak podaje producent, zwiększenie ilości produkowanej energii to nie jedyne zalety tych układów.

Poprawić się ma także niezawodność i żywotność takich paneli. Eliminuje się bowiem powstawanie pojedynczych gorących punków i mechanizmy degradacyjne ze względu na zmiany mocy. Komponent jest elastyczny jeśli chodzi o ilość ogniw w danym łańcuchu, można więc go będzie wykorzystywać w wielu różnych konstrukcjach, różniących się mocą wynikową, itd.


© Maxim

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 27 2018 00:02 V9.5.0-2