reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 28 czerwca 2016

Panele słoneczne inspirowane roślinami

Naukowcy podejrzeli rośliny i przenieśli ich strukturę komórkową na organiczne panele słoneczne. Dzięki temu udało się osiągnąć bardzo wysoką efektywność, jak na komponenty tego typu.
Naukowcy z Instytutu Technologii Karlsruhe (KIT) zainspirowani płatkami róż stworzyli innowacyjne panele słoneczne z materiałów organicznych o podwyższonej efektywności. Płatki takie mają mieć bardzo dobre właściwości przeciwodblaskowe i właśnie nad tym skupili się naukowcy.

Efekty ich prac opublikowano w czasopiśmie „Advanced Optical Materials”. Z wykorzystaniem materiału zwanego polidimetylosiloksanem utworzyli oni komórki o strukturze naskórka. Następnie struktury te naniesiono na odpowiednie fotowoltaiczne warstwy organiczne.

Opracowanie to jest efektem współpracy międzywydziałowej KIT. Najpierw skupiono się na analizie różnych roślin i wybraniu najlepszego wzorca. Z wykorzystaniem mikroskopów elektronowych udało się odczytać ten wzór, by później możliwe było jego przeniesienie na panele słoneczne, stworzone z materiałów organicznych.

Udało się osiągnąć efektywność rzędu 12% przy bezpośrednim oświetleniu panela słonecznego. W stosunku do poprzednich generacji tego typu paneli, jest to spory krok w przód. Jak podają naukowcy, spory wzrost udało się też osiągnąć, gdy światło nie pada prostopadle na panel.

Wynika to ze wspomnianej budowy tych paneli. Skopiowana z roślin struktura zachowuje się niczym niewielkie soczewki skupiając światło ze wszystkich stron. Odbicia również udało się zmniejszyć do zaledwie 5%. Wszystko to ma wpływać na osiąganie rekordowej wydajności świetlnej organicznych paneli fotowoltaicznych.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-1