reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 09 czerwca 2016

Grafit przewodzi ciepło prawie tak jak diamenty

Nowe arkusze grafitowe mają całkowicie zastąpić popularnie stosowane pasty termoprzewodzące. Oprócz znacznie lepszej przewodności, nowe rozwiązania się nie zużywają i nie tracą swoich właściwości w miarę upływu czasu.
Panasonic (Panasonic Automotive and Industrial Systems) niedawno zaprezentowała swoje nowe rozwiązania w dziedzinie transferu energii cieplnej. Mowa tu o LDPGS – Low Density Pyrolytic Graphite Sheet. Są to odpowiednie akrusze grafitowe, które cechują się niemal doskonałymi właściwościami odprowadzania ciepła.

Mają pomóc w odprowadzaniu ciepła od różnych układów i komponentów. Zdolność odprowadzania ciepła ma być nawet 5-krotnie lepsza niż w przypadku miedzi. Przewodność ta wynosić ma 1950 W/m K. Wszystko to przy zastosowaniu akruszy o grubości zaledwie 200 um.

Ma stanowić bardzo dobre zastępstwo dla popularnie stosowanych past termoprzewodzących i innych materiałów stosowanych pomiędzy układami scalonymi, a radiatorami. Nie tylko przewodność będzie większa, ale i sama skuteczność odprowadzania ciepła. Będzie to bardziej równomierne i stabilne, jak podaje producent.

Takie warstwy grafitowe posiadają też jeszcze jedną ważną zaletę nad popularnymi pastami. Mają się nie zużywać. Ich właściwości się nie pogorszą w miarę upływu czasu (kiedy to takie pasty „wysychają”).

Akrusze takie mogą być docinane do dowolnych wymiarów i kształtów. Jak podaje producent, głównymi zastosowaniami mają być urządzenia przenośne, lecz nie wyklucza się też urządzeń innych typów.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1