reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 30 marca 2016

Filtr Kalmana w formie rdzenia IP

Nowe rdzenie IP wykonujące zadania filtru Kalmana w sposób sprzętowy mają poprawić wydajność pracy systemów ADAS, zapewniając wysoką dokładność. Być może dzięki niemu, systemy te znacznie się poprawią.
EnSilica wypuściła swój nowy układ filtru Kalmana w postaci rdzenia IP. Ma usprawnić konstrukcję systemu ADAS (asystenta jazdy), a konkretnie mikrokontrolerów, procesorów, i innych tego typu komponentów, wchodzących w skład takich aplikacji. Dzięki niemu, wydajność działania programu może wzrosnąć nawet 10-krotnie (opisywane rozwiązanie sprzętowe jest 10-krotnie efektywniejsze od oprogramowania wykonywane w rdzeniach CPU).

Ma współpracować z systemami radarowymi i pomóc w dokładnym, sprawnym i płynnym określaniu pozycji, prędkości i innych parametrów jazdy. Rdzeń ten pomoże także w spełnieniu wymagań normy ISO 26262.

Jest tu wsparcie zarówno dla klasycznego filtru Kalmana (KF), jak również jego rozszerzonej wersji (EKF). Operować może na pomiarach odległości, prędkości (pomiar metodą Doppler’a) i pozycji (na podstawie Azymutu). Łącząc te dane, przepuszczając przez omawiany filtr i odpowiednio wykorzystując, nie tylko będziemy znać obecną pozycję, ale z dużą dokładnością będziemy w stanie przewidzieć pozycję, w jakiej pojazd znajdzie się za chwilę.

Jak podaje producent, zwiększymy tym samym bezpieczeństwo i niezawodność systemu. Dzięki funkcji przewidywania, można będzie wyeliminować fałszywe alarmy, a tym samym zwiększyć efektywność działania całego systemu. Czas wykonywania obliczeń (w pięciu krokach, wliczając w to korektę błędów) przez ten rdzeń wynosić ma około 10 us. Na uwagę ma zasługiwać także wysoka stabilność, liniowość, a także powtarzalność.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1