reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© shawn hempel dreamstime.com Komponenty | 03 lutego 2016

Nowa generacja czytników linii papilarnych

Firmy FlexEnable oraz ISORG wspólnie opracowały projekt pierwszego na świecie elastycznego czytnika linii papilarnych na plastikowym podłożu. Wśród innych tego typu czytników wyróżnia się m.in. wyjątkowo dużą powierzchnią odczytu.

Powierzchnia obszaru aktywnego czytnika ma wymiary 86x86mm, poszczególne komórki mają 84µm (rozmiar pojedynczego piksela wynosi 78µm i są one rozmieszczone w odległościach co 6µm), natomiast rozdzielczość wynosi 1024x1024. Ten elastyczny sensor ma grubość jedynie 0.3 mm i może działać zarówno w świetle widzialnym jak i przy falach do długości 900nm, czyli w zakresie bliskiej podczerwieni. Technologia wykonania czytnika pozwala nie tylko na rozpoznawanie linii papilarnych, ale potrafi także odczytać ułożenie żył pod skórą palców. Ten dodatkowy atrybut daje możliwość zwiększenia bezpieczeństwa odczytu i rozpoznania, w stosunku do standardowego badania samej powierzchni palca. Ta przełomowe właściwości czujnika zostały uzyskane dzięki osadzeniu drukowanych, organicznych fotodetektorów (OPD – Organic Photodetecotrs) na plastikowej matrycy organicznych tranzystorów cienkowarstwowych OTFT (Organic Thin-Film Transistor), opracowanej przez FlexEnable, w celu stworzenia elastycznego czytnika linii papilarnych, który jest ultra cienki, lekki, odporny i nie wymaga w swojej konstrukcji soczewki.
© Flexenable Technologia wykonania czytnika pozwala nie tylko na rozpoznawanie linii papilarnych, ale potrafi także odczytać ułożenie żył pod skórą palców.
Duży, cienki jak papier czytnik może być łatwo zaaplikowany na prawie każdej powierzchni – a nawet owinięty wokół przedmiotów codziennego użytku, które maja kontakt z naszymi dłońmi, takim jak np. kierownica samochodu, rozpoznająca kierowcę po jej dotknięciu, czy też karty kredytowe z wbudowaną detekcją biometryczną, nie różniące się formą od obecnie stosowanych. Nowa dla czytników linii papilarnych funkcjonalność rozpoznawania układu żył w palcu, umożliwia wyższy poziom skuteczności zabezpieczeń bazujących na tej technologii, ponieważ rozmieszczenie naczyń krwionośnych w palcu każdego użytkownika jest unikalne. Poza tym detekcja, która ma się zakończyć sukcesem, musi być przeprowadzona na żywym organizmie. Czytniki linii papilarnych o dużej powierzchni pozwalają zebrać więcej informacji – co w porównaniu do mniejszych sensorów, wiąże się z bardziej zadowalającymi rezultatami w kwestii bezpieczeństwa oraz jest przyczyną niższego poziomu błędu fałszywego odrzucenia (FRR). Ponadto, jeśli zastosowano by do produkcji wielkoobszarowych czytników linii papilarnych konwencjonalną technologię, opartą na półprzewodnikach krzemowych, technologia ta okazałaby się zbyt droga dla wielu zastosowań. Elastyczne sensory plastikowe wnoszą do rozwoju tego typu rozwiązań korzyści związane z kosztem produkcji, ze względu na stosunkowo niską temperaturę procesu i łatwiejsze drukowanie na plastiku. Co więcej, czytniki linii papilarnych zrobione z plastiku, charakteryzują się parametrami równymi konwencjonalnym sensorom optycznym – mają podobną czułość, liniowość, niski poziom zakłóceń, jednak są wolne od drogich i masywnych układów optycznych.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 17 2019 21:26 V13.3.21-2