reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 14 stycznia 2016

Cyfrowe wzmacniacze mające uprościć systemy audio

Nowe 4-kanałowe wzmacniacze ST, z ciekawymi funkcjami, pozwolą nie tylko uprościć aplikację, ale zwiększą jakość dźwięku, zmniejszą poziom szumów i ilość zużywanej (traconej) energii. Są przy tym bardzo elastyczne w zastosowaniu.
Firma STMicroelectronics wprowadziła na rynek drugą generację swoich wzmacniaczy audio, przeznaczonych do zastosowania w motoryzacyjnych systemach informacyjno-rozrywkowych. Nowe komponenty oznaczone zostały symbolami FDA801 i FDA801B.

To 4-kanałowe wzmacniacze audio klasy D, wzmacniające sygnały audio w postaci cyfrowej. Dzięki temu zwiększa się odporność na zakłócenia mogące pochodzić z różnych źródeł, zwiększa się więc jakość dźwięku. Dodatkową zaletą ma być uproszczenie aplikacji i zmniejszenie liczby komponentów (eliminacja DAC, kondensatorów rozprzęgających).

Nowa generacja to głównie zmiany w jakości generowanego dźwięku, a także ogólna wydajność. Wersja B posiada dodatkowo funkcję mierzenia impedancji głośnika w czasie rzeczywistym. To dość unikalna funkcja diagnostyczna, w przypadku motoryzacyjnych komponentów audio.

Dzięki specjalnej topologii i operowaniu na sygnale cyfrowym, odpowiedź częstotliwościowa ma być niezależna od impedancji obciążenia i projektu filtra wyjściowego, jak podaje producent. Ma to pozwolić na większą skalowalność aplikacji i możliwość łatwego dostosowania się do wielu różnych platform, bez konieczności przeprojektowywania aplikacji wzmacniacza, bądź jakąkolwiek ingerencję w jego budowę/schemat. Układ może pracować nawet z tak małym obciążeniem, jak 1 Ω.

Taka budowa tych wzmacniaczy, zmniejsza poziom zakłóceń i strat, co z kolei skutkować ma możliwością użycia mniejszych radiatorów, co dodatkowo wpływać ma na koszt budowy gotowej aplikacji. Układy te produkowane mają być przy wykorzystaniu procesu BCD9. To dodatkowo zmniejsza straty i przyczynia się do osiągania sprawności rzędu 93%.

W porównaniu do klasycznych wzmacniaczy, oszczędzać mamy nawet 40% energii. SNR wynosić ma nawet 115 dB, a zakres dynamiczny 110 dB.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1